Zazdrostki, lambrekiny… Jakie jeszcze ozdoby do okna warto znać?

Dekorując nasze domy czy mieszkania często zapominamy o takim szczególe jakim są okna. One również zasługują na to, by je odpowiednio udekorować, a trzeba przyznać, że wybór jest tutaj całkiem spory. Obok tradycyjnych firan i zasłon, mamy jeszcze do czynienia z zazdrostkami, lambrekinami i… no właśnie, jakie jeszcze ozdoby do okna warto znać?

sypialnia-z-firanami

Firanka jako dekoracja okna

Firankę zdecydowanie można zaliczyć do standardów wśród dekoracji okien. Mogą być one bardzo różne – długie, krótkie, białe, kolorowe, proste i wzorzyste, bez dodatków lub z kokardkami i kwiatkami. Do wyboru mamy też firany jednoczęściowe na całą długość okna, jak również panelowe, czyli dzielone na ilość skrzydeł okna. Mogą one luźno opadać w stronę parapetu lub być usztywniane, co pozwala również na ich podwijanie i podwiązywanie np. tasiemkami. Wybór jest tutaj naprawdę szeroki. Do tego łącząc firany z zasłonami można uzyskać naprawdę dowolny efekt.

Czy zazdrostki i lambrekiny są nadal modne?

Niektórzy mogą mieć problem z rozszyfrowaniem tego czym są te dwa pojęcia. Zazdrostka to krótka firanka umieszczana w dolnej połowie okna, najczęściej wykorzystywana w kuchni i w mieszkaniach na parterze. Z kolei lambrekiny to rodzaj zasłony, najczęściej wyciętej w zęby u dołu i wieszanej w górnej części okna.

Obecnie dostępne są różne wzory, kolory i kształty tych form dekoracji. Z powodzeniem można przejrzeć zazdrostki i lambrekiny na stronie homebook.pl/produkty/zazdrostki-lambrekiny-i-inne. Zdecydowanie nie wyszły one z mody i dziś także cieszą się dużą popularnością, jako ciekawa ozdoba okna.

Rolety jako dekoracja okna

Od kilku już lat na naszych oknach wieszamy rolety. Mają one przede wszystkim chronić pomieszczenie przed nadmiarem światła oraz zapobiegać zbytniemu nagrzaniu. Oprócz jednak funkcji praktycznych, z powodzeniem można do tego dopisać jeszcze funkcję dekoracyjną. Obecnie wybór rolet okiennych jest naprawdę szeroki, oprócz standardowych jednobarwnych tkanin rolet wolnowiszących, mamy jeszcze popularne rolety dzień-noc, rolety rzymskie, w kasecie czy też rolety plisowane. Ciekawym rozwiązaniem, choć nie tak popularnym w Polsce, są rolety austriackie, które bardzo przypominają zwykłe zasłony, ale posiadają liczne marszczenia, które po zwinięciu tworzą dekoracyjne fałdy.

O czym pamiętać wybierając ozdoby do okna?

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na zasłony, firany, zazdrostki, lambrekiny czy rolety (albo i żaluzje), należy dobrze przemyśleć swój wybór. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, jego krój, wielkość i to w jaki sposób przysłania okno. Najważniejsze jest to, by wybrana przez nas dekoracja nie uniemożliwiała nam dostęp do niego. Ozdoby bywają bardzo wymyślne i często mogą sprawiać nam potem kłopoty, na przykład jak będziemy chcieli okno otworzyć.

Warto również zwrócić uwagę na fakturę tkaniny, jak również jej ciężar, rodzaje włókien czy nawet ich splot. Co to daje? Przede wszystkim wybór ozdób na okna to indywidualna decyzja, jednak powinny być one integralną częścią wystroju pomieszczenia. Co za tym idzie, te cechy oraz styl danej tkaniny będzie mógł tworzyć niepowtarzalny klimat. Tak więc aksamit daje wrażenie luksusu, a konkretny kolor zasłony, firany czy rolety będzie odpowiadał za ilość i barwę światła wpadającą po pomieszczenia.