Zakłady Przemysłu Ciągnikowego w Ursusie obecnie wyglądają jak opuszczone zakłady mechaniczne, które współcześnie można sobie tylko wyobrazić. Większość z nich kiedyś prężnie działała, a obecnie można zobaczyć tylko zniszczenia i stojące rudery. Cała historia Ursusa jest bardzo pogmatwana i rozwinięta, początki działalności przypadają na rok 1893. W czasach przedwojennych w zakładach produkowano głównie czołgi, samochody pancerne, motocykle, silniki lotnicze oraz ciągniki rolnicze i ciężarówki.
Zakłady Przemysłu Ciągnikowego URSUS wiążą się również z Solidarnością. W obrębie zakładów Ursus 25 czerwca 1976 roku były liczne strajki w proteście przeciwko podwyżkom cen żywności, które zostały ogłoszone przez premiera Piotra Jaroszewicza. Współcześnie mogliśmy zobaczyć i przypomnieć sobie te wydarzenia w 2016 roku, kiedy obchodzono okrągłą czterdziestą rocznicę. Cykl wspomnieniowy ,,Warchoły z Ursusa” przedstawiał głównych bohaterów i ukazywał przebieg tamtych wydarzeń.
Zakłady Przemysłu Ciągnikowego URSUS należą do pierwszych dużych ośrodków robotniczych, które w sposób publiczny sprzeciwiły się złym warunkom życia w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Działalność URSUS miała również ogromną rolę w kształtowaniu się Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność na Mazowszu i w całej Polsce. URSUS to dla wielu osób największa i najlepsza marka oraz chluba Polaków. Na temat Ursusa pojawiły się również liczne publikacje np. wydana przez Mazowiecką Wspólnotę Samorządową książka „Gdy chcieliśmy być wolni. Ursus w latach 1980-1989” napisana poprzez działaczy fabrycznej Solidarności z tamtych czasów Jerzego Domżalskiego oraz Marka Jarosińskiego.
Ursus C-360 wyprodukowany przez Zakłady Przemysłu Ciągnikowego URSUS S.A.
Ciągnik Ursus C-360 to najbardziej znany ciągnik rolniczy w Polsce i na świecie. Ciągnik odznaczał się kompaktowymi rozmiarami, które umożliwiały mu pracę w trudnych warunkach (opryskiwanie gęsto rosnących drzewek i krzewów). Ursus C-360 był bardzo funkcjonalny i uniwersalny. Można było go wykorzystać do wykonania prac sadowniczych, polowych, a także komunalnych.
Produkcja Ursusa C-360 przypadała na lata 1976-1992, wówczas ciągnik był bardzo popularny w Polsce oraz Afryce. Obecnie ciągnik C-360 został co nieco usprawniony i stale jest wykorzystywany w rozmaitych pracach rolniczych.
Zalety ciągnika Ursus C-360
Ciągnik wśród wielu modeli maszyn rolniczych jest uznawany za prawdziwy fenomen. Oto główne powody, dla których Ursus C-360 jest wyjątkowy.
Historia
Sama historia Ursusa ma wiele zalet. Otóż, kiedy Zakłady Mechaniczne Ursus zaczęły produkować pierwsze polskie ciągniki – Ursusa C-325 i C-328 powoli zauważano, że na wsi polskiej potrzeba silniejszej maszyny. W latach 60. doszło do połączenia sił z czechosłowacką firmą Zetor. Rezultatem tego było w 1965 roku wdrożenie do produkcji – Ursusa C-4011 bazującego na Zetorze 4011. Nowopowstały Ursus C-4011 był wytwarzany do 1970 roku. Pomiędzy „czterdziechą” a C-360 wprowadzono jeszcze do produkcji model Ursus C-355 (traktowany jako najlepszy średni model ciągnika).
Ostatecznie w roku 1976 do produkcji trafia uwielbiany przez wielu Ursus C-360 – potocznie nazywany „Sześćdziesiątką” (produkowany był do 1994 r.).
Zastosowanie
Ciągnik Ursus C-360 miał bardzo szerokie zastosowanie, można było z niego korzystać w przeróżnych sytuacjach. Po polskich wsiach krążyło nawet powiedzenie „gdzie diabeł nie może, tam „sześćdziesiątkę” pośle”.
Ursus C-360 był doceniany przez małe, średnie i większego gospodarstwa, a to wszystko dzięki jego specyficznym wymiarom oraz budowie. Ciągnik doskonale współpracował z opryskiwaczem, pługiem czy też prasą rolującą.
Trwałość maszyny
Ciągnik Ursus C-360 mógł pracować praktycznie w każdych warunkach. Maszyna była na tyle wytrzymała, że sprawnie radziła sobie, kiedy zabrakło wody w chłodnicy lub gdy przez cały dzień miała kontakt ze zbiorowiskiem kurzu.
Budowa
Ciągnik odznaczał się bardzo prostą konstrukcją, można było samodzielnie i łatwo wykonać niezbędne naprawy. Zastosowanie w silniku czterech głowic to największa zaleta, jeśli chodzi o budowę ciągnika Ursus C-360. Konstrukcja silnika pozwalała zobaczyć, kiedy puści uszczelka pod głowicą. Dzięki temu od razu było wiadomo, w którym miejscu i na którym cylindrze to się stało. Oprócz tego wszystkie oryginalne i zamienne części do Ursusa C-260 były łatwo dostępne, aż do dziś. Chociaż produkcja Ursusa C-360 skończyła się ponad 20 lat temu, to obecnie bez problemu w każdym sklepie z częściami do ciągników kupimy do niej liczne części.