Zabawki dla dzieci rozwijające wyobraźnię

Wybór odpowiednich zabawek dla dzieci to częsta zmora każdego rodzica. Dobrze dobrane zabawki powinny być dostosowane do wieku i potrzeb dziecka. Każde dziecko jest inne, ma inne upodobania co do zabaw, jedno woli zabawy nie wymagające zbytniego wysiłku fizycznego, a inne z kolei nie potrafi usiedzieć w miejscu i składać np. puzzli.

zabawki-dla-dzieci

Bardzo istotnym elementem jest dobieranie odpowiednich zabawek pod względem upodobań własnego dziecka. Ciekawą alternatywą zabawek są zabawki kreatywne, które nie tylko zajmują czas dziecka, ale przede wszystkim rozwijają jego wyobraźnię. Każdemu rodzicowi zależy na tym, by jego dziecko rozwijało się prawidłowo i zgodnie z jego naturalnym rytmem. Poprzez zabawę dzieci najszybciej się uczą, rozwijają się w zaskakująco szybkim tempie i  dlatego bardzo ważny jest odpowiedni dobór zabawek. Zabawki powinny przyciągać uwagę dziecka swoją kolorystyką, powinny kształtować jego rozwój psychomotoryczny. W początkowym okresie rozwojowym świetnie sprawdzają się maty do leżenia, które zawierają wiele elementów do chwytania, czy stoliczki edukacyjne, które posiadają wiele przycisków i elementów dźwiękowych.

Czytanie – zabawa rozwijająca wyobraźnię

Czytanie dziecku bajek może być codziennym rytuałem, ale i też świetną zabawą. Książki bardzo dobrze rozwijają wyobraźnię dziecka. Ponadto budują więź pomiędzy rodzicem, a dzieckiem, zaspokajają potrzeby emocjonalne, poprawiają koncentrację i ćwiczą pamięć.

Książki rozwijające kreatywność dziecka

Książeczki interaktywne rozwijają nie tylko wyobraźnię dziecka. Pomagają dzieciom w nauce liczb, kształtów, kolorów czy nauce naśladowania różnych dźwięków. Pomagają w rozwoju sprawności manualnej, a interaktywna zabawa zapoznaje dziecko ze związkiem przyczynowo-skutkowym.

Gry – zabawy rozwijające wyobraźnie

Gry to z pewnością kreatywna rozrywka dla każdego. Na rynku istnieje bardzo dużo gier, które nie tylko przeznaczone są do zabawy. Posiadają przede wszystkim charakter edukacyjny. Kształtują dziecko w każdej dziedzinie. Stanowią one podstawę i pretekst do zabawy i nauki mającej na celu stymulację kojarzenia i mowy. Ćwiczenia z wykorzystaniem plansz uczą też podstawowych zasad zachowania się w grupie. Pomogą również w nauce określania położenia i wykonywania różnych czynności. Grając rozwijamy wyobraźnie, przenosimy się w świat jakiejś pewnej historii, w której musimy się odnaleźć.

Zabawki plastyczne

Nikt nie ma wątpliwości, co do tego, że wszelkie zabawki plastyczne wymagające zdolności manualnych nie rozwijają wyobraźni. Do zabaw kreatywnych zaliczają się masy plastyczne, piasek kinetyczny, plasteliny, stempelki, znikopisy, piankoliny czy wszelkiego rodzaju zabawki, które zmuszają dziecko do stworzenia czegoś własnego np. jakiegoś obrazka, czy modelu chociażby samolotu.

Kierując się zakupem danej zabawki musimy mieć na względzie przede wszystkim wiek dziecka. Jeżeli zależy nam na właściwym rozwoju dziecka, powinniśmy pomyśleć o kupowaniu takich zabawek, które będą edukowały nasze dzieci, a także rozwijały ich wyobraźnię.