Budowa domu to bez wątpienia trudne i kosztowne przedsięwzięcie. Wieloetapowy projekt wymaga od inwestorów zaangażowania oraz dużej wiedzy w ustalaniu priorytetów i gospodarowaniu finansami. O pewne rzeczy należy zatroszczyć się odpowiednio wcześnie. Jedną z nich jest z pewnością system rynnowy. Jak nie popełnić błędu przy jego wyborze?
Rynny są nieodłącznym elementem architektury domu i każdego dachu. Stanowią zwykle wydatek rzędu kilku lub kilkunastu tysięcy złotych i są inwestycją na długie lata. Choćby dlatego do ich zakupu warto przystąpić po dogłębnej analizie oferty rynkowej, własnych potrzeb i oczekiwań. Czynnikami, które szczególnie interesują inwestorów są zwykle cena, surowiec, wygląd i system gwarancyjny.
Pomówmy o kosztach
W miarę postępu prac budowlanych budżet, jakim dysponujemy staje się coraz mniejszy. Odpowiednie oszacowanie wszystkich wydatków jest więc kluczowe, bo pozwoli nam na wybór najlepszych z możliwych opcji. Jak wyglądają różnice cenowe w systemach rynnowych i z czego wynikają? Kluczową kwestią jest niewątpliwie materiał, z którego wykonane są rynny. Niezmiennie od lat prym wiodą dwa surowce: stal oraz PVC. – Wśród wielu inwestorów panuje mylne przekonanie, że najkorzystniejszym cenowo systemem rynnowym jest ten wykonany z tworzywa sztucznego. Analizując i porównując koszty zakupu, możemy dojść do zaskakujących wniosków. Różnica bywa bowiem niewielka i wynosi zwykle około 500 zł. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto więc zatrzymać się na chwilę przy temacie związanym z cenami, a w razie potrzeby zwrócić się do specjalisty z prośbą o przygotowanie profesjonalnej wyceny – radzi Anna Góral, ekspert Galeco, polskiego producenta systemów rynnowych.
Estetyka na pierwszym planie
Jak ważnym zagadnieniem w przypadku systemu rynnowego jest jego wygląd? Z roku na rok oczekiwania inwestorów w tej kwestii rosną, a dzisiejsze rynny znacznie różnią się od tych montowanych jeszcze kilkanaście lat temu. Estetyka jest bowiem drugim, zaraz po cenie, aspektem, na który uwagę zwracają klienci. Odpowiednio dobrane orynnowanie stanowi piękne wykończenie dachu i domu, tworząc razem spójną całość. – Stale rosnącym zainteresowaniem cieszą się rynny i rury spustowe o nowoczesnym, kwadratowym przekroju. Ich kształt doskonale podkreśla oryginalny, modernistyczny charakter współczesnego budownictwa. Forma dopasowana do prostej architektury to jednak nie jedyna zaleta tego innowacyjnego orynnowania. Pogłębiony profil wpływa też bowiem na zwiększoną wydajność całego systemu – dodaje ekspert Galeco. Na rynku dostępne są również dedykowane kwadratowym rynnom maskownice, które skutecznie zasłaniają ich przednią część, dzięki czemu okap zyskuje gładkie wykończenie, a dom nowoczesny charakter. Dla wielbicieli klasyki pozostaje zaś orynnowanie o klasycznym, półokrągłym przekroju. Bogata gama kolorystyczna pozwala klientom na dobór systemu do indywidualnych preferencji.
Słowo producenta
Istotnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę wybierając system orynnowania jest gwarancja. To ona pozwala nam zapomnieć o zmartwieniach i obawach związanych z pojawieniem się odbarwień czy korozji. Tego typu poręczenie stanowi zapewnienie ze strony producenta co do jakości jego produktów. Okres gwarancji na system rynnowy różni się w zależności od firmy oraz surowca, z którego został wykonany. Wpływają na to też inne czynniki, takie jak techniki produkcji, rodzaje spawów czy zastosowane technologie. Czołowi producenci zapewniają o trwałości swoich produktów nawet przez 35 lat.
[PR]