Wybór odpowiedniego rodzaju drzwi

Wybór odpowiednich drzwi to tak proste zadanie jak może się z początku wydawać. Przed zakupem musimy podjąć kilka ważnych decyzji, dotyczących skrzydeł, ościeżnicy, czy użytych materiałów.

drzwi

Zazwyczaj przyczyną źle dobranych drzwi jest niewłaściwe określenie swoich wymagań i potrzeb. Należy pamiętać, że poza atrakcyjnym wyglądem drzwi muszą być funkcjonalne i pasować do reszty pomieszczenia.

Drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne mogą być wykonywane z wielu różnych materiałów. Najczęściej spotykane to drzwi drewniane, z materiałów o dobrych właściwościach technicznych (dąb, mahoń, sosna, świerk). Zalety drzwi wykonanych z drewna to duża wytrzymałość i dobra izolacja termiczna. To wad można zaliczyć słabą ochronę przed włamaniem, a także przed pożarem. Drzwi z PCV uszczelniane są pianką poliuretanową, wentylowane i wzmacniane stalą ocynkowaną. Drzwi wykonane z polichlorku winylu mają niską sztywność, co za tym idzie słabo chronią przed włamaniem. Drzwi zewnętrzne z aluminium posiadają wypełnienie zależne od prośby klienta. Są bardzo odporne na czynniki zewnętrzne, ale izolacja cieplna i akustyczna jest o wiele gorsza niż, na przykład w drzwiach drewnianych. Zatem najlepsze drzwi antywłamaniowe będą wykonane z aluminium.

Drzwi wewnętrzne

W pomieszczeniach, w których potrzebujemy ciszy i spokoju często wybierane są drzwi wewnętrzne pełne. Izolacja akustyczna jest nieoceniona gdy za ścianą przebywają dzieci. Dodatkowo w tym rodzaju drzwi nie ma szkła, więc co bezpieczne i blokują światło wpadające do wnętrza. Jeśli jednak szukasz w drzwiach wewnętrznych lekkości to lepszy wyborem będą drzwi bezprzylgowe (tworzące z ościeżnicą jednolitą strukturę) lub drzwi płaskie (wypełnione płytą wiórowo-otworową). Dzięki konstrukcji tych drzwi są one stabilne i dźwiękoszczelne, dzięki czemu sprawdzą się w sypialni. Jeśli zależy nam na dostępie światła do sypialni należy wybrać drzwi przeszklone. Zapewniają one przestronność i optycznie powiększają pomieszczenie, ale nie zapewnią dobrej izolacji akustycznej.

Drzwi techniczne

Drzwi do pomieszczeń technicznych są bardzo ważne w każdym domu, dlatego trzeba dokładnie przemyśleć ich wybór. Drzwi stalowe drzwi płaszczowe są lekkie, ale stabilne i bezpieczne. Dodatkowym ich plusem jest łatwość montażu. Drzwi mogą być wykonane z blachy stalowej ocynkowej, jak i również oklejone modną okleiną. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na grubość skrzydła i blachy.