Trendy kuchenne na 2022 rok – funkcjonalność i rozwiązania smart

Mijający rok dla wielu z nas nadal przebiegał pod znakiem pracy zdalnej. Dom, a zwłaszcza jego centralny punkt, którym jest kuchnia, musiały niekiedy przejąć jednocześnie funkcję biura, szkoły i przestrzeni do wspólnego wypoczynku. Dla wielu osób był to również czas na to, by przekonać się, jak ważna jest ergonomia wyposażenia kuchennego. Jak zatem wyglądają trendy kuchenne na nadchodzący rok?

bateria-kuchenna
Elektroniczna bateria kuchenna SCHELL GRANDIS E Fot. SCHELL

W ostatnich latach wielu z nas miało okazję spędzać więcej czasu w domowym zaciszu, wraz z rodziną. Codzienne przygotowywanie posiłków było swoistego rodzaju testem dla wyposażenia kuchennego. Właśnie na bazie tych doświadczeń ukształtowały się trendy, które będą obowiązywać jeszcze przez długi czas. Dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej cenimy sobie funkcjonalność, wygodę użytkowania, oszczędność zasobów i ukierunkowanie na ekologię. Wszystkich tych cech oczekujemy zwłaszcza od wyposażenia najważniejszej części kuchni, jaką jest strefa zmywania. W jej centralnym punkcie musi się znaleźć funkcjonalna bateria kuchenna, która usprawnia codzienne czynności, takie jak mycie owoców i warzyw czy sprzątanie po posiłku. Elektroniczna armatura GRANDIS E potrafi więcej – nie tylko zapewnia komfort higienicznej, bezdotykowej obsługi, lecz także oszczędza wodę, dostarczając jej dokładnie tyle, ile jest potrzebne.

Naturalnie i przytulnie

Przedłużający się czas zamknięcia w domu sprawił, że chcemy otaczać się tym, co naturalne i przytulne. W modnych stylizacjach kuchni na nadchodzący rok można więc znaleźć odcienie i materiały nawiązujące do natury, a także oryginalne wzory nadające takim przestrzeniom indywidualny rys. Zimny, bezosobowy minimalizm ustępuje naturalnym i autentycznym surowcom, takim jak drewno czy miedź, a monochromatyczne szarości są zastępowane odcieniami zieleni. Kuchnia, najczęściej połączona z salonem, powinna być przyjazną dla wszystkich przestrzenią, która integruje domowników, umożliwia im harmonijną współpracę i zmienia codzienne, rutynowe zadania w prawdziwą przyjemność. Dlatego nie może w niej zabraknąć inteligentnych rozwiązań, które ułatwiają utrzymanie wzorowego porządku. Wszelkie elementy funkcjonalne powinny być dyskretne lub w miarę możliwości ukryte, jak wbudowane w blat gniazda elektryczne czy estetycznie zabudowana strefa segregacji odpadów. W codziennym gotowaniu i sprzątaniu ma pomagać nowoczesna elektronika, która wyręczy domowników w niektórych czynnościach. Technologie smart stają się już standardem w urządzeniach AGD, a teraz przenikają także do armatury kuchennej.

bateria-kuchenna
Bateria kuchenna SCHELL GRANDIS E z inteligentną elektroniką Fot. SCHELL

Bateria kuchenna w stylu smart

Obszarem, w którym szczególnie warto zastosować inteligentne rozwiązania, jest strefa mycia. Codzienne zmywanie i gotowanie wymaga zużycia dużych ilości cennej wody. Zastosowanie armatury sterowanej na podczerwień zapewnia znaczące oszczędności przy zachowaniu wzorowej czystości. Właśnie z taką myślą powstała innowacyjna bateria kuchenna na podczerwień SCHELL GRANDIS E. Sterowany czasowo wypływ wody oraz niska objętość przepływu w trybie elektronicznym na poziomie 8,5 l/min gwarantują oszczędne gospodarowanie wodą, co jest w pełni zgodne z obowiązującymi trendami. Aby uruchomić armaturę, wystarczy umieścić ręce w zasięgu sensora, zaś zamknięcie dopływu następuje automatycznie. Pozwala to uniknąć dotykania korpusu zabrudzonymi rękoma, np. gdy potrzebujemy je umyć podczas przygotowania posiłku. Funkcja ta jest bardzo przydatna także wtedy, gdy chcemy tylko opłukać owoce lub warzywa. Bateria posiada ponadto tradycyjną dźwignię do regulacji strumienia i temperatury wody. Ręczny tryb uruchamiania sprawdzi się np. podczas sprzątania, gdy trzeba szybko napełnić wiadro. Rozwiązanie z blokadą wody gorącej eliminuje ryzyko przypadkowego poparzenia. Praktyczna obrotowa wylewka została wyposażona w ogranicznik, dzięki czemu można indywidualnie dopasować zasięg jej ruchu do wielkości i kształtu zlewu. Bateria SCHELL GRANDIS E jest dostępna w wersji zasilanej na baterię alkaliczną lub sieciowo, dlatego można ławo wybrać najlepiej dopasowane rozwiązanie. Wszystkie parametry pracy baterii włącznie z automatycznym programem płukania antystagnacyjnego instalacji można łatwo ustawić za pomocą aplikacji SCHELL SWS na smartfonie.

Informacje o firmie:

SCHELL Polska Sp. z o.o., będącą polskim oddziałem SCHELL GmbH & Co.KG jest obecna na polskim rynku od 2001 roku. Należy do wiodących przedsiębiorstw produkcyjnych w branży armatury sanitarnej. Bogate portfolio obejmuje takie grupy produktów jak: armatura sanitarna, przyłączeniowa, grzewcza i gazowa, systemy spłukiwania do WC i pisuarów oraz zawory kątowe. Dzięki swojej kompleksowej ofercie, powstałej w oparciu o siedemdziesięcioletnie doświadczenie i europejskie standardy jakościowe, firma wychodzi naprzeciw wymagającym potrzebom architektów i planistów przestrzeni publicznych. Wyznacznikiem jej działań jest hasło SCHELL inside, dające wszystkim inwestorom i użytkownikom gwarancję wysokiej jakości, długowieczności i bezawaryjności rozwiązań sygnowanych marką SCHELL. Funkcjonalność i wzornictwo asortymentu sygnowanego marką SCHELL doceniło już wielu projektantów w całej Europie.

[PR]