Tradycja kontra nowoczesność – jak dobrać system rynnowy?

Wybór między rynnami widocznymi a ukrytymi ma bezpośredni związek ze stylem architektonicznym obiektu. Te pierwsze stosuje się w budownictwie o tradycyjnej formie, gdzie zwykle występuje okap, z kolei domeną tych drugich są obiekty nowoczesne lub w kreatywny sposób reinterpretujące tradycję.

system-rynnowy

Mianem okapu określamy dolną, poziomą płaszczyznę dachu odsuniętą od elewacji poza obrys domu. Element ten pełni wiele istotnych funkcji, np. chroni elewację przed wodą deszczową czy tą pochodzącą z topniejącego śniegu, ale też zabezpiecza górną część ściany zewnętrznej przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Istnienie okapu narzuca inwestorowi konkretny sposób mocowania rynny – montuje się je pod okapem, poniżej linii będącej przedłużeniem linii dachu, aby nie było zagrożenia, że uszkodzi je osuwający się śnieg.

system-rynnowy

Okapowy najpopularniejszy

System rynnowy montowany pod okapem to wciąż najczęściej stosowane w naszym kraju rozwiązanie. Jego popularność znajduje odzwierciedlenie w ogromnej liczbie dostępnych na rynku produktów.

– Klienci, którzy chcieliby zamontować odwodnienie pod okapem, mogą wybierać wśród różnych materiałów, z których został wykonany system – stwierdza Magdalena Buryło, specjalista ds. promocji firmy Galeco. – Obok najbardziej tradycyjnych stalowych rynien i odpływów, są też takie ze stali ocynkowanej z warstwą organiczną, blachy o zawartości cynku na poziomie 99,9%, a także tworzywa sztucznego. Kolejną kwestią jest kształt rynny. Oprócz rynien o przekroju półokrągłym, dostępne są też te o przekroju kwadratowym. Wreszcie kolor, którego dobór ma niebagatelne znaczenie dla estetyki bryły budynku. Do popularnych barw należą ciemny brąz, biały, czarny, jasnopopielaty, grafitowy czy czekoladowy brąz.

system-rynnowy

Bezokapowy niewidoczny

Nowoczesna architektura wymaga nowoczesnych rozwiązań. We współczesnych projektach (szczególnie tych o formie tzw. nowoczesnej stodoły) często nie ma okapu, a dach przechodzi płynnie w elewację. Jest to zabieg stosowany w budynkach o minimalistycznych bryłach, pozbawionych ozdobników, akcentujących duże przeszklenia, w których szczególnie istotne jest wrażenie czystości i prostoty formy. Przy identycznych kolorach pokrycia dachowego i ścian można uzyskać efekt monolitu, doskonale komponującego się z otoczeniem czy ogrodową zielenią.

– Do takich realizacji firma Galeco już w 2012 roku opracowała jako pierwsza system bezokapowy – podkreśla specjalistka. – Chcąc go zastosować, należy pamiętać o tym już na etapie powstawania projektu, ponieważ rury spustowe prowadzone są w warstwie ocieplenia budynku i docelowo zakrywane tynkiem. Rynna natomiast montowana jest tuż pod krawędzią dachu i zakrywana maskownicą. W systemie wykorzystano trzy rodzaje materiałów: stal, PVC i ocynk.

System bezokapowy daje możliwość estetycznego schowania rur odpływowych pod elewacją i dostosowania instalacji do formy oraz wyglądu zarówno fasady, jak i pokrycia dachowego. System cechuje wysoka jakość i trwałość wynikająca z ograniczonej ekspozycji na trudne warunki atmosferyczne, a także stosunkowa łatwość montażu.

[PR]