Styl skandynawski – najmodniejszy trend w nowoczesnym wystroju wnętrz

Wśród trendów w nowoczesnej aranżacji wnętrz wciąż dominuje styl skandynawski. W każdym nowym sezonie nieco ewoluują kształty i kolory, a także stosowane materiały, z których wykonane są stoły, szafy, skandynawskie sofy, czy inne sprzęty do wypoczynku. Ale najważniejsze cechy charakterystyczne dla tego stylu – prostota, elegancja, bezpretensjonalność i funkcjonalność pozostają niezmienne.

styl skandynawski

Jak zaaranżować pokój dzienny, wykorzystując drewno?

Pokój dzienny urządzony w stylu skandynawskim powinien budować poczucie spokoju, harmonii i jasnej wolnej przestrzeni, dlatego nie może być przeładowany nadmiarem mebli i dodatków. Drewno, z którego produkuje się szafy, komody i regały najczęściej jest utrzymane w naturalnym jego odcieniu, kolorystyce bieli lub bardzo jasnych pastelach.

Aby stworzyć przytulne wnętrze wystarczy dobrać meble niezbędne do codziennego użytkowania, jak elegancka sofa w stylu skandynawskim o tapicerce w odcieniach szarości, beżu, granatu czy błękitu. Tapicerowany fotel w podobnych kolorach może również być doskonałym punktem centralnym pokoju, zapraszającym do wypoczynku. Świetnie wyglądają tapicerki w czerni, jednak nie należy nadużywać tego koloru we wnętrzu scandi.

Drewniane meble i dodatki, takie jak dekoracje ścian oraz podłogi najlepiej uzupełniają skandynawskie sofy, fotele czy krzesła obite materiałami jednolitymi gładkimi lub o ciekawej dekoracyjnej fakturze. Z drewnem w bieli oraz w naturalnych jasnych odcieniach, świetnie komponują się także drobne elementy z chromowanej stali: nóżki przy meblach, czy też elementy ozdobne: wieszaki, stojaki i lampy.

Całość wnętrza powinna sprawiać wrażenie lekkości i niewymuszonej elegancji. Styl skandynawski to także, a może przede wszystkim funkcjonalność, wszystko co znajduje się we wnętrzu powinno być funkcjonalne, nie przytłaczać i nie dominować mieszkańców.

Jakich elementów unikać, aby zachować styl scandi?

Zgodnie z założeniami tego trendu w wystroju wnętrza, ma być ono proste, naturalne i rodzinne. Dlatego elegancka sofa w stylu skandynawskim nie może być pokryta tkaniną o bogatych zdobieniach, elementy drewniane nie harmonizują z wykończeniem o wyszukanych, rzeźbionych kształtach, a tapicerowany fotel ze złoceniami nie będzie pasował do takiego wnętrza. Tkaniny o krzykliwych kolorach oraz wyraziste wzory, a także mieszanie zbyt wielu barw w jednym pomieszczeniu, zdecydowanie kłócą się z prostotą, która jest charakterystyczna dla skandynawskiego stylu w aranżacji wnętrz.