Sposoby na tanie ogrzewanie domu

Ogrzewanie domu to koszt stały, który stanowi wysoki procent w comiesięcznych wydatkach. Na rynku są dostępne zróżnicowane rozwiązania, które pomagają zoptymalizować te koszty. Ponadto, rozwój technologii pozwala na ekologiczną i komfortową eksploatację poszczególnych urządzeń.

defroogrzewanie

Mowa tu nie tylko o odnawialnych źródłach energii, ale również o takich rozwiązaniach jak piece na pellet (np. Defro) piątej klasy. Cieszą się one dużą popularnością wśród inwestorów budujących nowe domy oraz często są pierwszym wyborem podczas przeprowadzania termomodernizacji budynku. Podobną popularność zyskały kotły piątej generacji zasilane ekogroszkiem. Oprócz kotłów tych wariantów, w domach można spotkać takie rozwiązania jak: kotły gazowe, pompy ciepła oraz ogrzewanie elektryczne. Każde z wyżej wymienionych urządzeń posiadają odrębne zalety i wady. Które z nich wypadają najlepiej pod względem ekonomiczności? Podpowiadamy jakie ogrzewanie do domu wybrać.

Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazowe jest znane z dużej wygody użytkowania. Istnieją jednak pewne ograniczenia infrastrukturalne. W wielu regionach naszego kraju, nadal nie jest doprowadzona sieć gazowa. W takich sytuacjach, alternatywą jest dzierżawa lub zakup zbiornika z gazem płynnym.

Gaz ziemny może być spalany w następujących kotłach:

  •         Tradycyjnych.
  •         Kondensacyjnych.
  •         Pulsacyjnych.

Pierwsze z nich, śmiało można nazwać przestarzałą technologią. Zdecydowanie częściej stosowane są kotły kondensacyjne i pulsacyjne. W kotłach starego typu koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej to ok. 0,4 zł. Dla kotłów kondensacyjnych wartość ta wynosi 0,23 zł, natomiast dla pulsacyjnych 0,25 zł.

Kotły na pellet

Jak już wcześniej wspomniano, kocioł na pellet są jednym z najchętniej wybieranych źródeł ciepła. Wynika to z rozwiniętej automatyzacji tych urządzeń i ekologiczności paliwa. Dodatkowo, sama inwestycja w takie urządzenie jest stosunkowo niewielka. Centralne ogrzewanie oparte o kotły na pellet może współpracować zarówno z kaloryferami jak i podłogówką. Koszt wytworzenia 1 kWh energii przy użyciu pelletu to około 0,26 zł.

Warto dodać, że kotły na pellet dostępne na rynku to urządzenia piątej generacji, posiadające certyfikat Ecodesign. Jest to potwierdzenie tego, że są to urządzenia nowoczesne i przede wszystkim ekologiczne.

Kotły na ekogroszek

Analogicznie do kotłów pelletowych, urządzenia zasilane ekogroszkiem charakteryzują się komfortowym użytkowaniem. Są to kotły spełniające wytyczne Unii Europejskiej, dotyczące emisji szkodliwych substancji. Jest to jeden z najtańszych sposobów ogrzewania domu. Koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą ekogroszku wynosi około 0,13 zł.

Tutaj także mamy do czynienia z uniwersalnym urządzeniem, które może być stosowane zarówno w nowoczesnych, inteligentnych domach, jak również w starszym budownictwie.

Pompy ciepła

Pompy ciepła, jako odnawialne źródła energii, przede wszystkim nie wywierają negatywnego wpływu na środowisko. Jest to jednak nadal bardzo kosztowna inwestycja, przewyższająca kilkakrotnie koszty montażu kotła na pellet lub ekogroszek.

Praca pompy ciepła jest oparta o obieg termodynamiczny. Zasada działania pompy jest zbliżona do działania lodówki. Proces ten jest jednak odwrócony. Wyprodukowanie 1 kWh energii cieplnej za pomocą pompy ciepła to ok. 0,14 zł. Warto dodać, że istnieje kilka rodzajów tych urządzeń i koszty eksploatacyjne mogą być zróżnicowane.

Jak widać, nowoczesne ogrzewanie domu (sprawdź innowacyjne produkty Defro na https://www.defro.pl/) oferuje bardzo wiele korzyści. Trzeba zaznaczyć, że koszty użytkowania w dużej mierze zależą od czynników zewnętrznych (np. od izolacyjności termicznej budynku). Najważniejszym warunkiem taniego ogrzewania budynku, jest dopasowanie źródła ciepła do własnych potrzeb.