Brodzik płytki, czy głęboki?
Stojąc przed wyborem brodzika warto zadać sobie pytanie, kto oprócz nas będzie z niego korzystał. Dla osób starszych lub o ograniczonej sprawności ruchowej najlepszy będzie płytki oraz niski brodzik (do 6 cm wysokości), najlepiej z ryflowanym dnem i antypoślizgową powierzchnią. Zaletą takiego rozwiązania jest niewielka różnica wysokości między posadzką i brodzikiem, a także ułatwione wchodzenie i wychodzenie z kabiny, kiedy nietrudno jest o poślizgnięcie się – tłumaczy Hanna Błaszak, ekspert firmy Radaway. Dodatkowymi plusami, wynikającym z faktu posiadania niskiego brodzika, jest łatwość w utrzymaniu czystości, nowoczesny wygląd oraz uniwersalność – pasuje do wielu stylów wnętrza.
Zaletą głębokich brodzików jest z kolei ich wielofunkcyjność. Mogą służyć np. do namaczania prania lub jako wanna dla maluchów. Wiele modeli głębokich brodzików ma narożne siedzisko, które docenią dzieci oraz osoby lubiące spędzać pod prysznicem więcej czasu.
Nowoczesną, a zarazem niezwykle praktyczną alternatywą do tradycyjnych modeli są brodziki podpłytkowe. Umożliwiają one montaż kabiny prysznicowej bezpośrednio na posadzce. Przykładem takiego rozwiązania są produkty z linii RadaDrain. Pokryte wysokiej jakości matą izolacyjną zapewniają stuprocentową szczelność. Wszystkie posiadają specjalnie wyprofilowaną bryłę, która zapewnia spływ wody w odpowiednim kierunku. Ich zaletą jest również łatwość montażu. Brodzik ukryty w posadzce sprawia, że łazienka nabiera lekkości i przestronności. Jest to szczególnie cenne w przypadku małych łazienek. Nie trzeba ograniczać się standardowymi rozmiarami produktu i można dopasować wielkość strefy prysznicowej do możliwości przestrzeni.
Kształt brodzika – jest z czego wybierać
Półokrągłe, kwadratowe, prostokątne, symetryczne, asymetryczne, pięciokątne. Od ilości kształtów brodzika może zakręcić się w głowie. Czym kierować się przy wyborze?
Jedynym, co może ograniczać nasz wybór są możliwości aranżacyjne łazienki. Niewielki metraż czasem wymusza pójście na kompromis. W takim przypadku dobrym wyborem będzie brodzik półokrągły. Jego opływowe, miękkie kształty pasują do większości wnętrz, a dodatkowo pozwalają zaoszczędzić miejsce w łazience. Należy mieć jednak na uwadze, że nie każdy model półokrągły będzie pasował do wszystkich rodzajów kabin – kluczowym parametrem jest jego promień. Choć ten zwykle jest standardowy, lepiej zdecydować się na produkt tej samej firmy, co kabina prysznicowa. Gwarantuje to szczelność oraz idealne dopasowanie. Innym rodzajem brodzika, który będzie odpowiedni do małych łazienek jest brodzik pięciokątny. W połączeniu z pięciokątną kabiną prysznicową pozwoli zaoszczędzić przestrzeń i nada designerski wygląd każdej łazience.
Brodziki o kształcie kwadratowym i prostokątnym zapewniają większą swobodę ruchów podczas kąpieli pod prysznicem. Ponadto bez problemu można ustawić obok nich meble łazienkowe. Są tez niezwykle praktyczne w sytuacji, gdy zepsuje się jeden z elementów kabiny (drzwi lub brodzik). Ich uniwersalny kształt i rozmiar pozwala z łatwością znaleźć wymienny komponent. W dużych łazienkach, zamiast modelu narożnego, można wybrać przyścienny, który zapewnia jeszcze więcej przestrzeni.
Decydując się na brodziki asymetryczne należy pamiętać, że z reguły mają one dwie wersje: prawą i lewą. Pochopny zakup może sprawić, że brodzik trzeba będzie wymienić, a to wydłuży czas remontu łazienki.
Odpowiedni materiał
Ostatni z kluczowych parametrów, który warto rozważyć przed zakupem brodzika to materiał, z jakiego jest wykonany. Najpopularniejsze i często wybierane modele są wykonane z akrylu. Ich zalety to lekkość, łatwość pielęgnacji, połysk oraz szeroka gama kształtów i rozmiarów. W porównaniu do brodzików wykonanych z innych materiałów tj. stal czy konglomerat, akryl jest ciepły w dotyku, co zapewnia dodatkowy komfort użytkownikom. Brodziki akrylowe mogą być wykonane na podstawie styropianowej, która skutecznie wygłuszy hałas spadającej wody, a ich doskonała izolacja termiczna zapewni dodatkowy efekt przyjemnie ciepłej powierzchni. Drugim rodzajem wypełnienia jest pianka poliuretanowa, posiadająca wysoką wytrzymałość na nacisk. Konstrukcja tych brodzików pozwala na łatwy, szybki i czysty montaż – wystarczy go wypoziomować i przykleić do płytek. Możliwość jeszcze wygodniejszej i szybszej instalacji zapewniają modele ze zintegrowaną obudowa tzw. compact – tłumaczy Hanna Błaszak, ekspert z firmy Radaway.
Innym, stosowanym w brodzikach materiałem, jest konglomerat marmurowy, czyli mieszanka sproszkowanych minerałów i żywic polimerowych. Modele konglomeratowe charakteryzują się dużą trwałością, odpornością na odpryski, zarysowania, zmiany temperatur oraz działanie chemikaliów. Ponadto można poddać je renowacji.
Każdy znajdzie coś dla siebie
Producenci i dystrybutorzy brodzików oferują bardzo szeroki wachlarz produktów. Decyzja o wyborze konkretnego modelu powinna być poprzedzona analizą potrzeb użytkowników oraz możliwości przestrzennych. Kluczowe znaczenia ma również model kabiny na jaki się zdecydujemy. Warto korzystać z zestawów tego samego producenta, mamy wtedy pewność, że brodzik i kabina będą idealnie dopasowane, zapewniając tym samym optymalną funkcjonalność.
[PR]