Skąd bierze się popularność ciągników Ursus C-385?

Ursus C-385 to kultowy ciągnik rolniczy produkowany dawniej w Warszawie. Był swojego czasu efektem współpracy Polski z Czechosłowacją. Co prawda jego produkcja zakończyła się, ale dalej można spotkać go na wielu drogach i polach. Nie może to dziwić ze względu na niskie koszty przy dalej imponujących osiągach. Jakie zalety ma Ursus C-385 i jaka jest historia tego modelu?

ursus-c-385

Zalety Ursusa C-385

Ursus C-385 był jednym z większych ciągników rolniczych w swoich czasach. Miały one przez to dużą moc, która w końcu pozwoliła obsłużyć duże połacie ziemi. Zadaniem nowego Ursusa było zastąpienie lub uzupełnienie znacznie mniejszych modeli. Był to okres intensywnego wzrostu ilości upraw, więc zmieniły się zapotrzebowania klientów. Dużą zaletą modelu są gumowe amortyzatory (zwane silentblockami), które tłumiły drgania i przenosiły hałas. Było to pierwsze zastosowanie tego rozwiązania w historii ciągników rolniczych. Amortyzatory w Ursusach C 385 zostały przez to objęte prawem patentowym.

Ursus C-385 posiada wiele innych zalet. Moc silnika po modernizacji wynosiła aż 82 konie mechaniczne. Dzięki temu można napędzać ciągnik o masie własnej 3500 kilogramów. Do dzisiaj w dobrym stanie pozostają wysokiej jakości elementy, takie jak tylny most, podnośnik hydrauliczny, skrzynia biegów i przednia oś napędzana. Ogromny bak gwarantuje jazdę przez kilka godzin pracy.

Specyfikacja techniczna

Ursus C-385 do dzisiaj broni się osiągami, które pozwalają na swobodną pracę w polu. Po modernizacji w 1973 roku modele były wyposażone w silniki z turbodoładowaniem. Wysokoprężne modele Z-8001 albo Z-7501 były chłodzone cieczą. Ich pojemność wynosiła 4562 cm³. Do wyboru były modele 4 lub 6 cylindrowe, gdzie można było zrezygnować z doładowania. Skrzynia biegów (gdzie 12 jest przednich, a 8 tylnych) umożliwiała montaż przedniego napędu, gdzie napędzane były wszystkie 4 koła. Mechanizm różnicowy jest blokowany mechanicznie.

Prędkość maksymalna to około 25 km/h, co jest dobrym wynikiem przy tak wielkim ciągniku. Hamulec występuje w wersji tarczowej, jak i hydraulicznej. Śrubowo-kulkowy mechanizm kierowniczy jest wspomagany hydraulicznie. Ogromna ilość biegów dostosowana jest do różnych warunków poruszania się. Pozwalają one jeździć zarówno na drogach publicznych, jak i po polach. Ursus C-385 posiada także aż 8 biegów wstecznych. Wszystkie te właściwości pozwalają na wykorzystanie pojazdu na polach do dzisiaj.

Produkcja Ursusów C-385

Ursusy C-385 były produkowane w latach 1969-1981 w Warszawie. Były efektem współpracy z Czechosłowacją, która dostarczała części. Ursusy zmieniały się na przestrzeni lat, kiedy pojawiały się coraz to nowsze osiągi silników. Wersja C-385 był jednym z pierwszych modeli ciągników nadających się do jazdy po wielohektarowych gospodarstwach. Był bliźniaczym modelem to znanego Zetora 8011. Po wielkogabarytowym Ursusie w obiegu pojawiały się inne znane wielkie ciągniki, takiej jak wersje 1201 i 1604. Postawiły one na napęd na cztery koła i nowoczesne amortyzatory. Dzięki nim praca rolnika stała się dużo prostsza i wydajniejsza.