Rolety czy zasłony – plusy i minusy każdego z rozwiązań

Aranżacja okna jest jednym z ważniejszych elementów wystroju wnętrza. Osoby, które urządzają swoje mieszkania zwykle stają przed wyborem, co ma się znaleźć na ich oknach. Najczęściej są to rolety lub zasłony i firanki, dzięki którym można tworzyć ciekawe rozwiązania dekoracyjne.

rolety-i-zaslony

Choć rolety i zasłony można mieć na oknach jednocześnie, najczęściej decydujemy się tylko na jedno z tych rozwiązań. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań i możliwości, jakie dają konkretne okna/ Rolety można montować praktycznie wszędzie Za roletami przemawia przede wszystkim funkcjonalność, prostota użytkowania oraz łatwość montażu. Można je zamontować bezpośrednio na oknie, dzięki czemu cała powierzchnia szyby będzie zasłonięta i będzie chroniła przed nadmiernym światłem słonecznym. To dobre rozwiązanie w pomieszczeniach wychodzących na południe, które latem mocno się nagrzewają i warto chronić się przed palącym słońcem. Dużą zaletą rolet jest również możliwość zamontowania ich na oknach dachowych pod skosami, gdzie trudno o ładną aranżację z zasłon i firanek, które siłą rzeczy opadają prostopadle do podłogi. Kolejną zaletą rolet jest łatwość utrzymania w czystości. Nie trzeba ich prać, wystarczy w razie potrzeby wytrzeć wilgotną szmatką. Rolety nie zbierają kurzu, są więc dobrym rozwiązaniem w domach, gdzie mieszkają alergicy, którzy muszą eliminować z otoczenia materiały zbierające kurz, które są prawdziwym siedliskiem alergenów. Minusem rolet mogą być problemy z dostosowaniem ich do rozmiarów konkretnego okna. Niełatwo tez zamontować rolety na oknach o niestandardowym kształcie – na przykład okrągłych czy półokrągłych. Stworzenie idealnie dopasowanej rolety jest wtedy dosyć trudnym zadaniem, a co za tym idzie – aranżacja takiego okna za pomocą rolety może być dosyć kosztowna.

Zasłony efektownie się prezentują

Choć rolety są bardzo popularną formą aranżacji okien, nadal w wielu domach i mieszkaniach królują tradycyjne zasłony. Dają one całe mnóstwo możliwości aranżacyjnych, pięknie się prezentują i mogą być prawdziwą ozdobą wnętrza. Okna z zasłonami ładnie filtrują światło słoneczne, dzięki czemu tworzą we wnętrzu niepowtarzalny klimat. W przypadku zasłon trudno jest jednak kupić dobrej jakości zasłony gotowe, które będą idealnie dopasowane do konkretnych okien. Najczęściej konieczne jest uszycie zasłon na konkretny wymiar. Trzeba też pamiętać, że zasłony mogą się szybciej niszczyć i trzeba będzie wymieniać je częściej niż rolety, które mogą bez problemu znajdować się na oknach nawet przez wiele lat.

Przygotowano w oparciu o materiały dostępne na blogu: http://solaro.com.pl/pl,rolety-kasetowe-jakie-sa-zalety-ich-wykorzystania-w-aranzacji-wnetrza