Rodzaje filtrów przemysłowych

Filtry przemysłowe powietrza są stosowane w różnych miejscach, na bardzo szeroką skalę. Jest to możliwe dzięki istnieniu różnych filtrów, do które służą do różnych celów. Do najpopularniejszych rodzajów filtrów przemysłowych, które filtrują gazy, należą te wymienione w dalszej części artykułu.

filtrowanie2

Filtry workowe

Są chyba najpopularniejszym rodzajem filtrów stosowanych w przemyśle. Stosuje się je jako filtry oczyszczające powietrze z pyłów i innych cząstek stałych. Dzięki swojej konstrukcji i materiałowi wykonania są odporne na wysoką temperaturę oraz uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na swoją uniwersalność mają szerokie zastosowanie.

Filtry koszowe i kątowe

Można nazwać je mocniejszą wersją filtrów workowych. Dlatego też jest wykorzystywana w ekstremalnych sytuacjach, czyli wszędzie tam, gdzie występuje duże zapylenie, chociażby piaskiem. Filtry te są wyposażone w siatkę filtracyjną ze stali. Jej przeznaczeniem jest wychwytywanie ostrych, ciężkich, ale niewielkich ciał stałych znajdujących się w powietrzu.

Filtry koalescencyjne

Ten rodzaj filtrów sprawdza się, kiedy gaz musi zostać oczyszczony nie z ciał stałych, ale kropel cieczy. Zazwyczaj działa on na następującej zasadzie: filtr „wyłapuje” krople niepożądanej cieczy, a następnie łączy je w większe skupiska i odprowadza. Przykładem procesu technologicznego, w którym znalazły zastosowanie podobne filtry, jest oczyszczanie gazu ziemnego.

Filtry patronowe

Filtry patronowe stanowią przeciwwagę dla filtrów kątowych i koszowych. Stworzono je z myślą o wyłapywaniu lekkich pyłów, które powstają podczas obróbki tworzyw sztucznych. Dalej jednak są to filtry zatrzymujące ciała stałe.

Elektrofiltry

Działają one dzięki wykorzystaniu ładunków elektrycznych, gdyż zatrzymują cząstki niosące właśnie taki ładunek. Zatrzymuje on je dzięki specjalnej elektrodzie. Jest to dosyć kosztowna metoda filtracji, ale uważana za skuteczną i stosunkowo prostą.

W zależności od parametrów technicznych, potrzeb itp. producent filtrów przemysłowych tworzy dany rodzaj, który sprawdza się w konkretnej sytuacji. Dobierz filtr do swoich oczekiwań!