Rekuperacja a efektywność energetyczna, czyli jak budować w 2021 roku

Kocioł pelletowy, piec gazowy dwufunkcyjny a rekuperator powietrza. W 2021 roku budowa domu nie może być przypadkowa. Wszystko za sprawą specjalnych wymogów dotyczących warunków technicznych, czyli WT 2021, które określają m.in. wymaganą energooszczędność budynków. Na czym dokładnie polega? Jakie są normy?

dobryrekuperator

Inwestorzy, którym wydano pozwolenie na budowę w 2021 roku. muszą spełniać wymogi określane jako Standard WT 2021. W standardzie znajdują się m.in. obostrzenia dotyczące izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych oraz wskaźnika zapotrzebowania budynku na energię pierwotną., które mają znaczący wpływ na technologię budowy domu i wybór systemu grzewczego.

Czym jest Standard WT 2021?

Standard WT 2021 określa maksymalną wartość współczynnika EP, który z kolei definiuje roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną niezbędną do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Od stycznia 2021 roku może on wynosić maksymalnie 70 kWh/(m2rok). By osiągnąć taki współczynnik niezbędna jest nie tylko właściwie dobrana izolacja termiczna, energooszczędna stolarka okienna i drzwiowa, ale także ekologiczne urządzenie korzystające z energii odnawialnej. Dzięki niemu będziemy w stanie obniżyć zużycie energii pierwotnej zgodnej z wymaganiami warunków technicznych 2021.

Rekuperator powietrza – oszczędzaj energię cieplną w swoim domu!

Współczynnik EP bywa trudny do osiągnięcia nawet przy takich sposobach ogrzewania jak olejowe czy gazowe. Można jednak wspomóc się efektywnym i ekonomicznym rodzajem wentylacji, który raz wytworzone ciepło wykorzysta ponownie! Co to takiego?

Wszystko za sprawą… rekuperatora. Rekuperator to urządzenie służące do wentylacji mechanicznej, które pozwala ponownie wykorzystać tę samą energię i obniżyć zapotrzebowanie budynku na ciepło nawet o 45 proc. a dodatkowo wymiernie zmniejszyć koszty ogrzewania.

Rekuperator, bez utraty ciepła, pozwala jednocześnie pozbyć się zużytego powietrza i wymienić je na czyste i świeże, a także zapewnia bardzo komfortowe warunki w zamkniętych pomieszczeniach. Dzięki rekuperacji eliminujemy nieprzyjemne zapachy, nadmiar dwutlenku węgla, a także kurz oraz pyłki.

Przy rekuperacji nie jest potrzebny komin ani nawiewniki w oknach. Co więcej, urządzenia wysokiej jakości takie jak np. od Defro, tworzone są z trwałych, bezpiecznych i estetycznych komponentów. Urządzenia od sprawdzonych i doświadczonych producentów to także wsparcie techniczne. Specjaliści oferują nie tylko bezpłatną wycenę, ale także planowanie, uruchomienie i użytkowanie systemu dystrybucji powietrza. Ich urządzenia mają też dłuższą niż inne gwarancję. Szukasz rekuperatora powietrza? Zajrzyj na https://www.defro.pl/p,216,seria-drx-h.html.