Płyty brukowe – dobra alternatywa dla kostki tradycyjnej

Płyty brukowe to bardzo estetyczny i praktyczny element wykończenia podłoża przed domem i terenu wokół niego. Kostka brukowa, choć ma wiele zalet w pewnych sytuacjach może nie być zalecana i doskonałą alternatywą w takiej sytuacji — są płyty z bruku.

plyty-brukowe

Czym zatem są? Jakie korzyści płyną z jej użycia? Czy warto wybrać ten rodzaj wykończenia? Odpowiedzi oraz przydatne wskazówki na temat płyt brukowych w dalszej części.

Czym są płyty brukowe ?

Płyty z bruku są nieco większymi od kostek brukowych kawałkami bruku. Mogą mieć różne kształty, fakturę oraz kolor. Ich główną różnicą, która odróżnia je od tradycyjnej kostki brukowej — jest rozmiar. Może być on nawet kilkudziesięciocentymetrowy, co daje znacznie więcej możliwości i zapewnia inne właściwości użytkowe. Zakres przeznaczenia również jest bardzo szeroki i można używać ich zarówno do wykończenia dróg na posesji oraz terenu przed domem.

Jakie korzyści płyną z zastosowania płyt brukowych?

Płyty chodnikowe wykonane z bruku mają wiele plusów. Pierwszym z nich jest funkcjonalność. Użytkowanie ich szczególnie przez osoby starsze lub kobiety w szpilkach jest znacznie bezpieczniejsze. Równa powierzchnia jest też bardziej komfortowa, przy częstym uczęszczaniu drogą. Zaletą tego rozwiązania jest również duży wybór. Wiele modeli umożliwia dobranie odpowiednich płyt zarówno do ogrodu jako elementy dekoracyjne, jak i powierzchnie przed garażem. Kolejną zaletą w przypadku takich płyt jest dużo prostszy montaż niż przy mniejszych elementach. Jedną z najważniejszych cech, które wpływają na popularność, jest również wytrzymałość. Płyty wykonane z bruku świetnie znoszą upływ czasu oraz są odporne na czynniki zewnętrzne takie jak słońce czy śnieg. Wykazują one też wyższą wytrzymałość na uszkodzenia fizyczne takie jak pęknięcia czy ukruszenia.

Czy warto ją stosować?

Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. Płyty z bruku mają wiele zalet, nie ustępują właściwościami użytkowymi kostkom brukowym i w wielu przypadkach są bardziej poręczne oraz bezpieczne. Duży wybór pozwoli dobrać odpowiednie rozwiązanie nawet najbardziej wymagającym klientom. Płyty z bruku warto wybierać również w sytuacji, gdy nie mamy konkretnych wymagań, gdyż w przyszłości mogą być bardzo pomocne.