Pionowa czy pozioma – jaką siatkę na krety wybrać?

Kiedy założymy już piękny ogród, w którym pojawi się kret, zastanawiamy się jak pozbyć się skutecznie delikwenta z naszej posesji. Nielubiane przez krety zapachy, jak nafta nie zawsze zdają rezultat, podobnie jak ultradźwięki. Zatem pozostaje wybór, który poleca wiele osób, a jest nim siatka na krety.

siatka-na-krety

Pionowa siatka na krety – czy warto w nią zainwestować?

Wiele osób na forach internetowych przerzuca się pomysłami, w jaki sposób pozbyć się kreta z ogrodu. Jedną z często przytaczanych możliwości jest pionowa siatka na krety. Niektórzy ją chwalą inni żałują, że się na nią zdecydowali. Jakie są zatem jej mocne i słabe strony? Po pierwsze montowana pionowo siatka na krety wykonana jest najczęściej z ocynkowanego metalu. Zapewnia jej to trwałość i odporność na osłabianie materiału wskutek deszczu czy kwaśnej gleby. Dodatkowo posiada drobne oczka, przez które raczej kret się nie przeciśnie. Zatem jaki jest mankament? Tkwi on w mocowaniu tej siatki na krety. Pionowe posadowienie powoduje, że kret zdolny w wykopywaniu nawet 12-15 m tunelu w ciągu godziny, może przekopać się pod siatką, nawet jeśli jest zakopana dość głęboko dookoła posesji. W takiej sytuacji inwestycja okazuje się chybiona, a pieniądze wyrzucone w błoto.

Pozioma siatka na krety – czy posiada jakieś wady?

Wybór poziomej siatki na krety poleca wielu specjalistów w zakresie ogrodnictwa. Niemniej jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że poziome siatki na krety muszą posiadać bardzo drobne oczka, aby nawet mały kret nie mógł się przez nie przecisnąć. Są wykonane najczęściej z polipropylenu, który jest odporny na promieniowanie UV, a także, mróz i kwasy. Dzięki temu na skutek niekorzystnych warunków atmosferycznych nie pogorszy się nagle jej struktura, powodując osłabienie siatki i powstawanie większych dziur. Oczywiście podobnie jak w przypadku pionowych siatek na krety konieczne jest wybranie takich, których oczka są stworzone z niewielkich kwadratów, nie większych niż 10 na 10 mm, bądź prostokątów, gdzie dłuższy bok ma nie więcej niż 1,8 cm. Zatem wybranie mniejszych lub większych oczek niż podany wymiar może spowodować, że również taka inwestycja stanie się bezowocna. Przy mniejszych oczkach korzenie nie będą miały szansy przebić się przez siatkę, natomiast w przypadku większych mały kret może pojawić się w naszym ogrodzie szybciej niż nam się wydaje. Rozłożenie poziomo siatki wydawać by się mogło uniemożliwi kretowi przekopanie się na powierzchnie i tak jest w istocie. Jednak, gdyż siatka jest zamocowana zbyt nisko to kret przekopie się od góry, a gdy zbyt wysoko tuż pod powierzchnią darni, to zniszczyć ją mogą ostro zakończone urządzenia do pielęgnacji trawnika.

Która z metod jest bardziej pracochłonna?

Jeśli kryterium wyboru metody położenia siatki miałoby być tempo pracy, to mimo wszystko szybciej można wykonać zabezpieczenie trawnika z niezawodną siatką na krety, kładzioną poziomo pod powierzchnią darni, jeśli mamy do czynienia z nowo zakładanym ogrodem. Kopanie głębokiego dołu, w którym ma być umieszczona siatka pionowa, zwłaszcza, gdy gleba nie jest zbyt miękka może by nie tylko pracochłonne, ale i bardzo trudne. Do tego znacznie trudniejsze będzie tu z wyżej wymienionych powodów mocowanie siatki. Powinna znajdować się około 70 cm pod ziemią i wystawać przynajmniej 20 cm nad ziemię. Jednak w przypadku już istniejącego trawnika sytuacja jest zgoła odwrotna, gdyż ściągnięcie darni jest bardzo pracochłonne.

Która z metod jest korzystniejsza pod względem ekonomicznym?

Biorąc pod uwagę koszt zakupu siatki i jej montaż to korzystniejszym wyborem wydawać się może siatka montowana pionowo w ziemi. W przypadku ściągania darni zapłacimy już za tą usługę, a następnie konieczne jest jeszcze rozłożenie siatki. Niemniej jednak biorąc pod uwagę skuteczność obu metod warto, nawet w przypadku już posianego i wyrośniętego trawnika zdecydować się na niezawodną siatkę na krety układaną pod warstwą darni.

Wybór siatki na krety nie musi być trudny jeśli weźmie się pod uwagę przede wszystkim parametr skuteczności metody. Przecież nawet mniejsza suma zapłacona za zakup i montowanie pionowej siatki będzie nie ważna, jeśli metoda nie zda egzaminu. Niezawodna siatka na krety posadowiona na odpowiedniej, niewielkiej głębokości w orientacji poziomej, może pozwolić zapomnieć o problemie pojawiających się kretowin.