Papa termozgrzewalna – skuteczna izolacja fundamentów

Papy bitumiczne uznawane są w branży budowlanej za jeden z najbardziej znanych, ale jednocześnie i wyjątkowo trwałych, materiałów do wykonywania skutecznej izolacji fundamentów. Zastosowanie nowoczesnych modyfikacji polimerami w papie sprawia, że jej skuteczność jeszcze bardziej wzrasta, a papy w najbardziej innowacyjnej odsłonie przyjmują postać pap termozgrzewalnych. Co warto o nich wiedzieć?

papa-termozgrzewalna

Membrany samoprzylepne

Papa termozgrzewalna to papa w najnowocześniejszej odsłonie, najczęściej stosowana w obecnych hydroizolacjach fundamentowych. Występuje w postaci membrany samoprzylepnej, a na jej właściwości składa się osnowa powleczona bitumem. Tego rodzaju papy produkowane są zazwyczaj na osnowie z włókna szklanego lub wykonanej z poliestru. Masa asfaltowa, która ma za zadanie pokrywać osnowę, modyfikowana jest głównie poprzez użycie elastomeru SBS lub plastomeru APP. Elastomer odpowiada za nadanie papie wysokiej stabilności formy, doskonałą przyczepność do podłoża, jak również za podwyższenie elastyczności nawet w wyjątkowo niskich temperaturach. Mowa o słupku rtęci oscylującym nawet w granicach do -40 °C.

Plastomer z kolei zapewnia dodatkową odporność na działanie kwasów oraz soli nieorganicznych, jak również ozonu czy wysokiej temperatury – nawet do o +150 °C.

Papa termozgrzewalna i jej zastosowanie

Papę modyfikowaną przy użyciu elastomeru i plastomeru stosuje się zazwyczaj do pionowych, jak i poziomych izolacji przeciwwodnych oraz przeciwwilgociowych. Materiał ten występuje wówczas w odsłonie papy termozgrzewalnej lub membran samoprzylepnych.

Fachowcy specjalizujący się w budownictwie wskazują, by wykonując solidną izolację przeciwwilgociową zadbać o wykonanie konkretnej liczby warstw z wykorzystaniem papy termozgrzewalnej (przynajmniej dwie warstwy), membrany samoprzylepnej (minimum dwie warstwy) lub papy klejonej do podłoża (co najmniej trzy warstwy).

Aby papa termozgrzewalna trzymała

Montując papę termozgrzewalną koniecznie pamiętać trzeba o wykorzystaniu palnika którego płomień ma za zadanie nie tylko ogrzewać samo podłoże, ale również i papę na całej szerokości rolki. I dopiero roztopiona spodnia powierzchnia papy jest właściwym wskaźnikiem jej dociskania (mocowania) do podłoża.