Rozpoczęcie sezonu grzewczego to idealny moment na przybliżenie sobie zasad właściwego korzystania z systemów dostarczających ciepło w domu. Odpowiednie użytkowanie pozwoli ograniczyć wydatki, zapewni komfort przebywania w pomieszczeniu, a także trwałość i bezpieczeństwo instalacji. Radzimy, jakie kwestie są szczególnie istotne w przypadku ogrzewania podłogowego.
Wodne ogrzewanie podłogowe to system niskotemperaturowy, wyróżniający się wysoką energooszczędnością w porównaniu z tradycyjnymi systemami ogrzewania. Powyższe przekłada się w dużej mierze na uzyskanie znacznych oszczędności finansowych. Ciepło emitowane przez podłogę pozwala na obniżenie temperatury nawet o 2°C, bez zmniejszenia komfortu cieplnego osób przebywających w pomieszczeniu. Dzięki temu oszczędność zużycia energii w skali roku może sięgać nawet kilkunastu procent. Inną zaletą jest ograniczona cyrkulacja powietrza. Dzięki temu wodne ogrzewanie podłogowe jest także rozwiązaniem rekomendowanym alergikom. Pamiętajmy jednak, że aby w pełni wykorzystać funkcjonalność tego systemu grzewczego, niezbędna jest znajomość zasad prawidłowej eksploatacji.
W blokach startowych
– W przypadku, gdy z podłogówki korzystamy już kolejny sezon, należy pamiętać o wykonaniu przeglądu instalacji, o który warto zadbać jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.
Z kolei nowa instalacja wymaga dokonania prawidłowego rozruchu obejmującego między innymi odpowietrzenie układu i jego regulację. Powyższe elementy są kluczowe do prawidłowego funkcjonowania instalacji – mówi Joanna Karolczak, ekspert marki TECE.
Istotne znaczenie przy rozruchu ma również ustawienie właściwej temperatury wody zasilającej. Warto pamiętać, że uruchomienie ogrzewania podłogowego realizowane jest etapowo. W pierwszej kolejności nagrzewa się grzejnik, czyli podłoga – przy czym ważna jest temperatura obiektu oraz zawilgocenie posadzki i ścian. Dopiero w kolejnym etapie zaczyna nagrzewać się pomieszczenie, a to może zająć kilka do kilkudziesięciu godzin.
Temperatura graniczna
Omawiając zasady użytkowania wodnego ogrzewania podłogowego, nie możemy pominąć ważnej kwestii, jaką jest maksymalna temperatura zasilająca. Zdarza się, że w celu przyspieszenia procesu nagrzania pomieszczeń podnoszona jest temperatura wody zasilającej pętle grzewcze do temperatury powyżej 55°C. Tu warto pamiętać, że takie działanie może wywołać efekt odwrotny od zamierzonego.
– Przegrzanie instalacji czynnikiem o zbyt wysokiej temperaturze może skutkować np. uszkodzeniem podłogi w postaci spękań. Rolą czujników termicznych jest ochrona przed przegrzaniem. Temperatury powyżej 60°C mogą spowodować wyłączenie pomp, a w konsekwencji odcięcie dopływu ciepła. W ten sposób zamiast przyspieszyć rozruch – znacznie go opóźnimy. Finalnie, zamiast generować oszczędności, narażamy się na niepotrzebne wydatki – związane z usunięciem szkód, ale także wyższymi kosztami ogrzewania. W celu zapewnienia prawidłowego działania instalacji nie powinniśmy przekraczać dopuszczalnej wartości 55°C – jest to temperatura, która zapewnia temperaturę posadzki na poziomie ok. 30°C, czyli maksimum, powyżej którego robi się za ciepło, co z kolei przekłada się na złe samopoczucie domowników – wyjaśnia ekspert TECE. Rozwiązaniem może być system TECEfloor, który zapewnia wielostopniowe zabezpieczenie przed tego typu sytuacjami. Pompy rozdzielacza wyposażone są w termistor, natomiast sam rozdzielacz mosiężny posiada by-pass – taki układ zapewnia bezpieczeństwo przed przegrzaniem pętli ogrzewania podłogowego.
Ciągła praca
O czym warto jeszcze pamiętać korzystając z podłogówki? System ten charakteryzuje się dużą bezwładnością cieplną, co oznacza, że dość długo się nagrzewa. Dlatego nie powinniśmy wyłączać go na noc. W przeciwnym razie będzie to miało swoje konsekwencje – w postaci wychłodzenia bardzo masywnego grzejnika, jakim jest podłoga. Takie rozwiązanie wymaga, aby źródło ciepła pracowało w sposób ciągły lub było gotowe w każdej chwili dostarczyć do układu żądaną ilość ciepła.
System pod kontrolą
Niezwykle ważne jest odpowiednie ustawienie, kontrola oraz regulacja temperatury w pomieszczeniu. Tu z pomocą przychodzą nam rozwiązania sterujące oferowane przez rynek. – Ciekawą propozycją są sterowniki z wbudowanym modułem WiFi. Dzięki nim możemy precyzyjnie ustawić temperaturę w domu z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy dostęp do internetu i bezpłatna aplikacja dla systemów Android oraz iOS. Docenimy ich funkcjonalność szczególnie w sytuacji, gdy nie ma nas w domu. Na ten czas możemy obniżyć temperaturę do 18-19°C, a na chwilę przed powrotem podnieść ją np. do 20°C – mówi Joanna Karolczak.
Na wyposażeniu
Decydując się na ogrzewanie podłogowe warto przemyśleć także takie kwestie, jak aranżacja wnętrz. Elementem wyposażenia, hamującym ilość ciepła oddawanego do pomieszczenia, mogą być np. dywany. Dotyczy to także dużych mebli, które zajmują sporą część powierzchni i mogą utrudniać przepływ ciepła. W tej sytuacji warto zdecydować się na meble o wysokich, ponad 10-centymetrowych nóżkach. Dzięki temu przepływ ciepła nie będzie zakłócony.
[PR]