Ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym – co należy wiedzieć?

Ciepło wytworzone przez kominek można wykorzystać na kilka sposobów. Umożliwia to montaż kominka z płaszczem wodnym – rozwiązanie ekologiczne i efektywne. Pozwala ono na ograniczenie wydatków pochodzących z domowego budżetu.

ogrzewanie kominkowe

Kominek z płaszczem wodnym to nic innego, jak wsparcie centralnego ogrzewania – podgrzewa wodę zasilającą instalację. Dla wielu osób jest on atrakcyjną alternatywą dla kotłów gazowych czy olejowych, gdyż stanowi źródło ciepła. Taki kominek jest traktowany jako urządzenie grzewcze. Odznacza się funkcjonalnością, zdobiąc jednocześnie pomieszczenie.

Wyjątkowa sprawność

Jak działa kominek z płaszczem wodnym? – Korpus tego urządzenia ma podwójne ścianki. Przestrzeń między nimi wypełnia woda, która odbiera ciepło i przekazuje je do instalacji grzewczej. – mówi Sylwester Kałwiński z firmy Kratki.pl. – Zabudowany wkład nie różni się przy tym wyglądem od typowego wkładu powietrznego. Mieszkańcy mogą więc cieszyć się atrakcyjnym widokiem tańczącego ognia i jednocześnie oszczędzać na ogrzewaniu wody. – dodaje ekspert.

Zaletą wkładów kominkowych z płaszczem wodnym jest ich wysoka sprawność cieplna. Woda jest najlepszym nośnikiem energii cieplnej. Przechwytuje więc większą część ciepła pochodzącego z paleniska oraz gorących spalin.

Niższe koszty ogrzewania

Inwestycja w kominek z płaszczem wodnym gwarantuje znaczne oszczędności w sezonie grzewczym. – Podczas spalania, woda wypełniająca płaszcz wodny odbiera ciepło i jest jego nośnikiem. Następnie trafia do instalacji centralnego ogrzewania, może więc być wykorzystana w ściennych grzejnikach w każdej części domu czy wodnym systemie ogrzewania podłogowego. – mówi ekspert.

Kominek z płaszczem wodnym może być uzupełniającym lub też głównym źródłem ciepła w domu. Łączy się go najczęściej z urządzeniem bezobsługowym, takim jak kocioł zasilany gazem ziemnym, gazem płynnym, olejem opałowym czy energią elektryczną. A ponieważ ceny tych paliw są znacznie wyższe niż drewna, dzięki „przełączeniu” się na ogrzewanie kominkowe zaledwie na kilka godzin dziennie, możemy zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych w sezonie.

Zwróć uwagę na bezpieczeństwo

Decydując się na wsparcie kominka z płaszczem wodnym, należy zwrócić uwag na jego jakość i zabezpieczenia. Front wkładu powinien być wyposażony w ceramikę żaroodporną, a szkło posiadać certyfikaty zapewniające o bezpiecznym użytkowaniu. Wkład z płaszczem wodnym musi mieć zamontowaną wężownicę, która zabezpieczy kominek przed przegrzaniem. Warto też zwrócić uwagę na technikę wykonania korpusu i upewnić się, że jest doskonale szczelny – gwarantują to np. spawy wykonywane w osłonie gazu szlachetnego – wymienia Sylwester Kałwiński z firmy Kratki.pl

[PR]