Nowoczesne kominy w budynkach jednorodzinnych

Decydując się na budowę domu jednorodzinnego, musimy zdecydować się na źródło ciepła.

komin

Od urządzenia, które będzie ogrzewało budynek, zależy układ komina i jego średnica dostosowana do paliwa, jakie będzie spalane w kotle.

Elementy składające się na komin

Na rynku jest wiele modułowych rozwiązań zapewnianych wyposażenie domu w systemy kominowe. To składające się z elementów zestawy do samodzielnego montażu. W ten sposób można uzyskać przekrój komina taki jak założony w projekcie budowlanym. Główny m celem takiej konstrukcji jest odprowadzenie spalin z urządzenia grzewczego. Rury wykonane z mas ceramicznych są odporne na temperatury oraz pozwalaj na stosowanie ich nawet w piecach kondensacyjnych. Specjalne masy uszczelniające są odporne na kwasy powstające przy spalaniu paliw niskotemperaturowych. Taki przewód kominowy wkładany jest do pustaka wykonanego z keramzytu. Zapewnia to ochronę rur przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz ułatwia montaż w budynku. Wcześniej należy przewidzieć, gdzie będzie miejsce podłączenia pieca, by dopasować trójnik spalinowy oraz wyczystkę przewodu spalinowego.

Detale wystające ponad wysokość dachu można wykończyć dowolną masą tynkarską stosowana na zewnątrz. Betonowa osłona na szczycie komina będzie zapobiegała zaciekaniu wody deszczowej. Przy otworach wentylacyjnych montowane są kratki zabezpieczające przed zanieczyszczeniami i ptakami budującymi gniazda w takich miejscach.

Wentylacja dodatkowa

W systemach kominowych często jest stosowana również wentylacja przez pustaki wentylacyjne. Mogą one być łączone z kominem lub stosowane w innym miejscu budynku. Dobrze jest jednak doprowadzić oddzielny kanał wentylacyjne do kotłowni, aby zachować względy bezpieczeństwa w pomieszczeniu. Jeżeli mamy mało miejsca lub adaptujemy budynek na cele mieszkalne, można zastosować pustaki ceramiczne. Elementy takie mają małe wymiary, więc można łatwo ukryć je w konstrukcji budynku. Przy stosowaniu urządzeń grzewczych z otwartym ogniem warto przewidzieć wentylację o większym przekroju. W ten sposób szybko można przewietrzyć pomieszczenia i unikniemy powstawania tlenku węgla. Większa ilość świeżego powietrza poprawia również sam proces spalania i zwiększa efektywność ogrzewania.