Napędy do bram garażowych: prawidłowy montaż

Montażem bramy automatycznej garażowej powinien zająć się odpowiedni zespół fachowców. Jedynie wtedy można być pewnym, że wszystkie prace zostaną przeprowadzone poprawnie. Dlatego fachowcy, którzy na co dzień montują bramy oraz napędy do bram wiedzą, jakich zasad technicznych muszą przestrzegać. To daje gwarancję, że prace montażowe przebiegną sprawnie, brama będzie założona bezpiecznie i doskonale będzie wywiązywała się z nadanych jej funkcji. Prawidłowy montaż to podstawa do tego, aby brama gwarantowała bezpieczeństwo i komfort. Najważniejszy zaś jest napęd do bramy, jako jej centrala.

napedy-do-bram-garazowych

Najważniejsze kwestie techniczne

Podczas montażu sprzętu takiego jak napędy do bram garażowych monter musi upewnić się, czy każdy komponent działa poprawnie. Brama automatycznie otwierana nie może się zacinać w trakcie manualnego otwierania. Fachowcy wiedzą, że automatyzacja otwierania nie likwiduje problemów nieprawidłowo założonej bramy. Należy unikać montowania bram na wzniesieniach, miejscach nierównych lub biegnących ku górze. Inaczej montaż może być wyraźnie utrudniony, a co więcej – zostanie nadwyrężona cała praca automatyki. Każdy monter jeszcze przed przystąpieniem do prac powinien sprawdzić, czy wszystkie elementy i akcesoria są dobrane wprost pod konkretny typ bramy. Chodzi między innymi o sprawdzenie specyfikacji technicznych podawanych przez producenta. W pierwszej kolejności, napędy do bram garażowych muszą być dopasowane do obciążeń bramy, a więc do jej masy. Bardzo ważne jest również sprawdzenie siłowników elektrycznych pracujących na zewnątrz. Każdy z takich siłowników powinien posiadać klasę szczelności minimum IP54, a najlepsza będzie IP65. Szczelność nie może być zbytnio niska, ze względu na to, że poddana zostanie działaniu szkodliwych warunków pogodowych. W przypadku, gdy zastosowane mają zostać podziemne siłowniki to należy sprawdzić przed montażem wilgotność gruntu. Siłowniki są bowiem zaprojektowane do pracy pod ziemią, nie pod wodą. Klient powinien wiedzieć, że siłowniki podziemne są droższe od nadziemnych, trudniejsze w montażu i nie zawsze się sprawdzają. Wiąże się to również z większymi kosztami. Należy też mieć jakiekolwiek wiadomości na temat klasy szczelności IP65. Są to informacje o tym, że:

– produkt nie odniesie żadnych efektów szkodzących, kiedy jest do 15 centymetrów pod wodą, maksymalnie przez 15 minut

– woda nie działa negatywnie, jeśli zanurzenie następuje pod określonymi warunkami ciśnienia i czasu, a więc do 1 metra zanurzenia

– czas testów może wynosić 30 minut

– zanurzenie robi się na głębokość przynajmniej 1 metra dołu urządzenia i minimum 15 centymetrów góry urządzenia.

Profesjonalny montaż

Wszystkie napędy do bram garażowych powinny być zakładane wyłącznie przez wykwalifikowanych monterów. Instalator zawsze dobierze sprawdzone automaty. Musi być również świadomy odpowiedzialności jaka spoczywa na nim z uwagi na montowanie napędu, jak i całej bramy. Poza kwestiami podstawowymi należy też sprawdzić stan otoczenia, zwłaszcza pod kątem częstotliwości wiatru, który może oddziaływać negatywnie na działanie bramy. Aktualnie preferuje się systemy niskiego napięcia, z uwagi na bezpieczeństwo instalacji. Jeszcze przed przystąpieniem do prac klient musi zadecydować, czy brama ma się otwierać na zewnątrz, czy do wewnątrz posesji. Należy również wybrać sposoby uruchamiania bramy. Dostępne są na rynku: piloty zdalnego sterowania, klawiatury szyfrowe, czytniki kart, przyciski zewnętrzne, pętle indukcyjne, fotokomórki albo GSM przy użyciu telefonu komórkowego. Monter powinien też wiedzieć, czy klient przewiduje udostępnianie bramy osobom trzecim. Prawidłowo zainstalowane napędy do bram garażowych zapewniają komfort i bezpieczeństwo obsługi. Nie trzeba wychodzić z samochodu wtedy, gdy jest się zmęczonym lub gdy na dworze panują złe warunki atmosferyczne. Deszcz, burza, śnieg lub silny wiatr nie będą już przyczyną dyskomfortu. Nie będzie też trzeba nosić zakupów z samochodu do domu, jeśli brama połączona jest bezpośrednio z domem. Bramę można będzie otworzyć szybko i wygodnie, przy użyciu pilota. Dostępne w sprzedaży napędy do bram garażowych są proste w obsłudze. Wykonano je przy zastosowaniu najnowszych technologii. Bardzo ważne jest to, że poza opcjami standardowymi można decydować się na opcje dodatkowe, jeszcze bardziej nowoczesne i komfortowe. Poza pilotem można na przykład otworzyć bramę przy użyciu tableta albo smartfona.

Zautomatyzowane bramy garażowe powoli stają się standardem na polskich posesjach, ponieważ uwzględnia się je w projektach nowoczesnych domów. Należy zadbać o ich prawidłowy montaż, a także o to, aby dokupić do nich akcesoria dopasowane wprost do warunków posesji, jak i własnych oczekiwań. To daje gwarancję, że bramę będzie użytkować się sprawnie i bez najmniejszych problemów. I rzeczywiście, osoby które dotychczas zdecydowały się na takie rozwiązania nie mają na co narzekać. Warto wybrać profesjonalny napęd do bramy garażowej i mieć pewność, że montuje go doświadczony monter. On bowiem może wychwycić jakiekolwiek błędy, jeszcze przed oddaniem bramy do użytkowania.