Problemy z dachem spowodowane są najczęściej brakiem odpowiedniej impregnacji i regularnego sprawdzania stanu pokrycia. Usterki takie jak zacieki powstają jednak niezależnie od naszej ingerencji w wyniku starzenia się materiału lub nieszczelności w jego połączeniach. Dodając do tego drobne ruchy konstrukcyjne podłoża, kiepski dobór rodzaju papy lub błędów ze strony wykonawców, o kłopot nie jest trudno. Najważniejsze, aby w porę zareagować i powstrzymać rozprzestrzenianie się usterki. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i pieniądze niezbędne do wykonania większych prac naprawczych. Jeżeli chcesz poznać najważniejsze zasady renowacji pokryć dachowych, zapraszamy do lektury materiału.
Utrata właściwości
Materiały użyte do produkcji pokrycia dachowego, bez względu na rodzaj są narażone na usterki, zniszczenia lub starzenie. Najważniejsze, aby odpowiednio monitorować stan dachu i reagować szybko. Jeżeli namierzysz problem, przed przystąpieniem do działania należy dokładnie obejrzeć cały dach. Zwróć uwagę na kluczowe kwestie takie jak sposób odprowadzania wód opadowych, stan techniczny rur spustowych, koryt i rynien, występowanie pęcherzy, korozji lub odpryski. Dzięki dokładnym oględzinom będziesz mógł podjąć decyzję, czy poziom zniszczeń wymaga wymiany całego pokrycia, czy też wystarczą podstawowe materiały naprawcze. Jeżeli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy, skorzystaj z porad fachowca, który pomoże wybrać technologię i sposób renowacji oraz oceni straty.
Renowacja na przykładzie dachów z papy
W przypadku naprawy starych pokryć dachowych w postaci warstw papy, spowodowanych uszkodzeniami takimi jak odspojenia, pęcherze, zgrubienia i pęknięcia, należy skorzystać ze sprawdzonej metody naprawczej. Odspojenia i pęcherze trzeba jak najszybciej naciąć. Następnym krokiem jest wywinięcie materiału i osuszenie. Tak przygotowany element należy zgrzać, ewentualnie skorzystać z opcji podklejenia lepikiem asfaltowym lub innym przystosowanym do tego typu napraw specyfikiem.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku fałd i zgrubień, które w pierwszym etapie renowacji należy ściąć oraz wyrównać. Jeżeli papa znajdująca się na Twoim dachu doznała rozległych uszkodzeń, wskazane jest jej wycięcie od podłoża. Łaty wykonane z nowej papy powinny naprawić problem i przywrócić walory ochronne materiału. Trudniejsza renowacja związana jest z pojawieniem się pod papą wilgoci. W takiej sytuacji należy ją odprowadzić, stosując technikę polegającą na rozszczelnieniu papy poprzez wykonanie w niej małych otworów przy pomocy wiertła.