Na czym polega fotowoltaika?

Fotowoltaika to metoda polegająca na wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych, które zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Brzmi banalnie? Proces nie jest skomplikowany, ale jego odpowiednie zastosowanie pozwala zaoszczędzić pieniądze i przyczynić się do poprawy ekologii na naszej planecie. Zapraszamy do lektury.

grupaeneco4

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne montowane są zazwyczaj do aktualnie działającej instalacji elektrycznej budynku. Energię uzyskaną w trakcie kumulowania promieni słonecznych, można zużywać na bieżące potrzeby, gromadzić na późniejsze działanie lub sprzedawać. Prąd wytworzony w procesie zwanym fotowoltaika można wykorzystać do ogrzewania wody lub całego domu. Podsumowując, system opiera się pozyskiwaniu energii ze słońca, gwarancja jego działania to ponad 25 lat produkcji prądu, wszystko odbywa się bez naszej ingerencji. Naprawdę warto!

Opłacalność paneli fotowoltaicznych

Opłacalność paneli fotowoltaicznych rośnie z każdym kolejnym rokiem. Dzięki długiemu okresowi pracy, każdego dnia możemy cieszyć się dodatkowym prądem zasilającym nasze pomieszczenia. W kwestii opłacalności montażu tego rodzaju konstrukcji warto również zaznaczyć, że jest to odnawialna forma energii. W ostatnich kilkudziesięciu latach obserwujemy wzrost zainteresowania ekologicznymi rozwiązaniami, dlatego od 1973 cena paneli fotowoltaicznych spadła aż o 99%!

Warto pamiętać, że panele fotowoltaiczne zaliczają się do grupy mikroelektrowni PV do 40 kW, na których montaż nie musimy posiadać dodatkowego pozwolenia. Dodatkowo każdy operator ma obowiązek podłączyć je do sieci. Należy jednak zaznaczyć, że moc zestawu może przekroczyć wartości naszego przyłącza elektrycznego. Dodając do tego fakt, że do roku 2020 Polska ma obowiązek korzystać częściowo z odnawialnych źródeł energii, decydując się na montaż paneli już dziś, możemy wspomóc nasze naturalne środowisko i zapobiec jego degradacji.

Ilość prądu i koszt instalacji

Ilość prądu wytwarzanego przez instalację zależy od jej wielkości. Dla przykładu, jeżeli skierujemy panele o mocy 1 kWP na południe, są one w stanie wytworzyć w skali roku około 900-1100 kWh energii elektrycznej. Koszt paneli fotowoltaicznych zależy od ich marki, jakości inwertera, poziom trudności montażu czy rodzaju produktu. Jak podają eksperci, należy przygotować się na wydatek rzędu 17000 do 26 000 zł. Warto zainteresować się również dofinansowaniem z programów takich jak Prosument.