Na co zwrócić uwagę przed zakupem domu?

Zakup domu w XXI wieku nie jest niczym specjalnie skomplikowanym. Liczne platformy, biura pośrednictwa czy indywidualne oglądanie pomagają wybrać wymarzoną przestrzeń na lata. Niezależnie od tego, na który wariant się ostatecznie zdecydujemy, na oglądanie domu należy umówić się z jego właścicielem. Tylko wtedy będziemy mogli dostrzec wszelkie usterki i na żywo ocenić wiarygodność zdjęć.

maxon2

Co zabrać ze sobą na oględziny domu?

Kwestia czynności, jaką jest zakup domu, jest podobna do kupna mieszkania. Niestety w pierwszym przypadku istnieje większa szansa niezauważenia pewnych ewentualnych usterek, które później mogą przysporzyć wiele problemów. Dlatego do oględzin warto się dobrze przygotować. Po pierwsze weź ze sobą taśmę mierniczą, aparat, długopis i notes. Zapisuj pytania, uwagi i sugestie właściciela domu, które po powrocie do mieszkania będziesz mógł na ocenić na spokojnie i bez skrajnych emocji.

Zwróć szczególną uwagę na…

Tak jak w przypadku zakupu mieszkania, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na położeniu domu. Odpowiednia lokalizacja pozwoli zaoszczędzić wiele czasu na dojazdy do pracy, odwożenie dzieci do szkoły lub krótkie wizyty w banku na poczcie i oraz sklepie. Następnie sprawdź natężenie ruchu i głośność w okolicy Twoje przyszłego miejsca zamieszkania. Ważny jest również dojazd do posesji i projekt domu. Dzięki niemu dowiesz się, z czego został zbudowany, a opis techniczny zdradzi dokładną wielkość wszystkich wewnętrznych pomieszczeń.

Równie ważna jest kwestia dachu. Wejście na strych lub ostatnią kondygnację pozwoli zweryfikować, czy lada moment po zakupie domu nie będziemy musieli zmieniać pokrycia. Inne elementy takie jak elewacja pozwalają zweryfikować jakie koszty poniesiesz w wyniku ogrzewania. Eksperci zalecają również, aby zwrócić uwagę, czy ze ścian nie odpada tynk lub nie łuszczy się farba. Takie oznaki mogą wskazywać na złe odprowadzanie wody z dachu lub przeciekające – ewentualnie źle zamontowane rynny. Pamiętaj ponadto o kominie! Stare modele nie zawsze posiadają opcję zainstalowania jednego z nowoczesnych systemów centralnego ogrzewania lub klimatycznego kominka. Przebudowa tego elementu wiąże się z wysokimi kosztami, których z pewnością chciałbyś uniknąć.