Na co zwracać uwagę kupując drzwi do mieszkania?

Zakup drzwi do mieszkania to wbrew pozorom bardzo skomplikowany proces.

drzwi

Kwestii, na które należy zwrócić uwagę jest co najmniej kilka. Należy zwrócić uwagę na wymiar, materiał z jakiego są wykonane czy też charakterystyce danego konkretnego modelu. Jednak najważniejszymi parametrami, którymi powinny cechować się dobre drzwi jest izolacja cieplna oraz bezpieczeństwo antywłamaniowe. To ostatnie jest zwłaszcza istotne jeżeli kupuje się drzwi antywłamaniowe.

Odpowiednie wymiary
W określeniu odpowiednich wymiarów pomagają sprzedawcy. Minimalne wymiary drzwi zewnętrznych określone muszą wynosić 2 metry na 0,9 metra. Oczywiście to nie jedyny rozmiar drzwi do mieszkania, który dostępny jest na rynku. Można kupić także drzwi wykonane na indywidualne zamówienie. Jako elementy ozdobne można wykorzystać naświetla boczne czy też górne.

Materiał
Drzwi DRE mogą być wykonane z drewna, aluminium oraz stali. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. Drewno nadaje mieszkaniu bardzo fajnego klimatu i jest eleganckie, jednak niestety jest podatne na warunki atmosferyczne. W związku z tym drzwi drewniane muszą być co kilka lat zeszlifowane i pomalowane. Bardzo istotny jest stan ram. Najczęściej w przypadku lakierów przezroczystych malowanie trzeba będzie powtórzyć co 4-6 lat, natomiast w przypadku farb kryjących co 5-8 lat. Jeśli chodzi o drzwi aluminiowe to nie wymagają one konserwacji. Przez lata wyglądają dokładnie tak samo jak w momencie zakupu. Nie ma także konieczności montowania dodatkowych zadaszeń, które często są polecane w przypadku drzwi drewnianych i stalowych. W przypadku drzwi stalowych i drewnianych pod wpływem wilgoci mogą się one odkształcać i wypaczać. Ma na to wpływ zarówno śnieg, deszcz jak i słońce. Dodatkowo wilgoć może wejść w drzwi co spowoduje ich zagrzybienie.

Odpowiednie bezpieczeństwo
Drzwi zewnętrzne powinny być przede wszystkim odpowiednio mocne i wyposażone w dodatkowe elementy antywłamaniowe. Do najbardziej popularnych, ale i najtańszych rozwiązań zaliczyć należy trzpienie antywłamaniowe. Ich zadaniem jest uniemożliwienie wyważenia drzwi. Innym bardzo dobrym rodzajem zabezpieczeń są elektrorygle, które umożliwiają bezdotykowe odryglowanie od zewnątrz. Drzwi mogą również zostać wyposażone w czytnik linii papilarnych oraz klawiaturę do wprowadzania kodu.

Ciepło
Drzwi powinny posiadać także odpowiedni współczynnik ciepła w celu odpowiedniej izolacji termicznej mieszkania.