Materace i zdrowy kręgosłup: Jak unikać bólów pleców i problemów z postawą?

Wybór wygodnego materaca wysokiej jakości jest ważny nie tylko ze względu na wygodę, ale również zdrowie kręgosłupa. Jakie cechy powinno mieć prawidłowo dobrane podłoże do spania, które pomoże w uniknięciu bólu pleców i problemów z postawą?

materac

Jaką twardość materaca wybrać?

Pierwszy parametr, na który warto zwrócić uwagę, to twardość. Powinna zostać precyzyjnie dopasowana do wagi przyszłego użytkownika. Pod uwagę należy też brać standardową pozycję snu. Materace miękkie są dobre dla młodzieży i lekkich osób. Doskonale sprawdzają się do spania na boku, gdyż umożliwiają równomierny rozkład ciężaru na barkach i biodrach. Z kolei twarde materace mogą skutecznie zapewniać stabilizację i wsparcie kręgosłupowi cięższych osób – w szczególności tych zmagających się z nadwaga.

Warto wziąć pod uwagę, że tabele wskazywane przez producentów oraz standardowe zalecenia, nie są sztywnymi zasadami! Podczas wyboru twardości materaca ogromne znaczenie mają indywidualne preferencje. Odczucia podczas snu na danym modelu różnią się też w zależności od rodzaju wypełnienia.

Czy wypełnienie ma znaczenie?

Obecnie na rynku można znaleźć niezwykle szeroki wybór różnorodnych materacy. Najpopularniejsze z nich są te z wypełnieniem piankowym, hybrydowym i sprężynowym.

  • Wypełnienie piankowe – charakteryzuje się wysokim stopniem elastyczności punktowej i zdolnością do precyzyjnego dopasowywania się do aktualnej pozycji ciała osoby śpiącej.
  • Wypełnienie sprężynowe – gwarantuje wysoki stopień amortyzacji. Obecnie często spotykane są materace ze sprężynami kieszeniowymi, które zapewniają większy komfort niż tradycyjne sprężynowe modele.
  • Wypełnienie hybrydowe – łączy w sobie zalety materacy piankowych oraz sprężynowych. Materace tego typu posiadają warstwy zbudowane z różnorodnych materiałów, dzięki którym zapewniają zarówno optymalną elastyczność, jak i amortyzację.

Co jeszcze wziąć pod uwagę podczas zakupów?

Kupując materac warto wziąć pod uwagę również jego konstrukcję – pod kątem utrzymania czystości. Najbardziej polecane są modele posiadające pokrowiec z zamkiem rozdzielczym, który w każdej chwili można po prostu wrzucić do prania. Wypełnienie powinno też przepuszczać powietrze, aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci. Dobry materac musi być też dostosowany do metrażu pomieszczenia i wielkości ramy łóżka, pod kątem rozmiaru.

Zakup idealnego materaca do spania to spore wyzwanie. Warto przed udaniem się na zakupy precyzyjnie określić swoje potrzeby i z myślą o nich szukać idealnie dopasowanego  materaca.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.