Kupujemy odkurzacz. Na co warto zwrócić uwagę?

Odkurzacz to jedno z najbardziej potrzebnych urządzeń AGD w domu. Bez niego sprzątanie nie szło by tak sprawnie i bezproblemowo. Bolączką każdego kupującego jest brak wiedzy, na jakie parametry zwrócić uwagę. Jednak do zakupu można się przygotować. Radzimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze tradycyjnego odkurzacza.

kupujemy odkurzacz

Konkurencja na rynku odkurzaczy workowych jest ogromna. Zanim zdecydujemy się na konkretnego producenta, w głowie rodzą się pytania: odkurzacz duży czy mały, o jakiej mocy i pojemności, z jakim rodzajem worków. Pomijając istotne parametry, godzimy się na zakup sprzętu, który zamiast sprzątać, będzie rozsypywał okruchy, wydalał nieprzyjemny zapach lub przegrzewał się, i w którym prostą wymianę worka, będziemy odkładać w nieskończoność. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by odkurzacz pomagał w porządkach i nie przysparzał problemów w przyszłości.

Wielkość i waga

Wybierając w sklepie odkurzacz, pamiętajmy, że możemy ściągnąć go z półki i sprawdzić, czy jego waga i wielkość w pełni nam odpowiadają. Jego wymiary będą ważne zarówno, gdy posiadamy małe, jak i większe mieszkanie lub dom. Mniejsze odkurzacze są lżejsze i bardziej mobilne. Bez problemu posprzątamy nimi klatkę schodową, wąskie przejścia czy małe pokoje. Jeśli natomiast posiadamy pomieszczenia o dużej przestrzeni, możemy pozwolić sobie na przykład na większy odkurzacz piorący.

Na wagę odkurzacza składają się również dodatkowe akcesoria – np. rury, dostępne w wersji plastikowej i metalowej. Te pierwsze są dość lekkie, ale przez to mniej wytrzymałe. Jeśli natomiast zdecydujemy się na wersję metalową, warto rozważyć zakup rury teleskopowej. Specjalny mechanizm pozwoli dopasować jej wielkość do naszego wzrostu, dzięki czemu ograniczymy konieczność schylania się.

Rodzaj worków

Wybierając odkurzacz tradycyjny, powinniśmy zwrócić uwagę również na rodzaj zastosowanych w nim worków. Na rynku dostępnych jest kilka wersji (papierowe, materiałowe lub tzw. worki stałe, typowe dla danego modelu odkurzacza). Powinniśmy pamiętać, że worki wielokrotnego użytku są trudne w utrzymaniu, szczególnie dla alergików. Po zapełnieniu taki worek należy dokładnie opróżnić i wytrzepać. Co więcej, po kilku „zabiegach” jego zdolność do filtracji zanieczyszczeń stopniowo maleje.  – Najlepszym rozwiązaniem dla osób borykających się z objawami alergii będą więc syntetyczne worki do odkurzaczy (np. Worwo Anti-Odour). Po zapełnieniu worek po prostu wyciągamy z komory odkurzacza i wyrzucamy. Jest to więc rozwiązanie higieniczne i mniej czasochłonne. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że kilka warstw syntetycznego mikrowłókna zadziała jak dodatkowy filtr – mówi Piotr Bieńkowski, ekspert firmy WORWO, polskiego producenta worków do odkurzaczy.

Siła uciągu, a moc

W 2014 roku Unia Europejska wprowadziła dyrektywę ograniczającą moc odkurzacza do 1600 W. Trzy lata później została ona zmniejszona o 700 W. Użytkownicy zadrżeli, ponieważ ciągle panuje przekonanie, że to właśnie moc wyrażana w watach jest elementem decydującym, czy nasz odkurzacz dokładnie posprząta nawet najmniejsze zanieczyszczenia. Tymczasem parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie nowego odkurzacza, jest siła ciągu. Parametr ten wyrażany jest w litrach na sekundę i określa, z jaką siłą powietrze zasysa brud do wnętrza worka. Optymalna wartość dla odkurzaczy domowych wynosi od 45-60 l/s.

Cichy, ale skuteczny

Nikt nie lubi hałasu wytwarzanego przy pracy odkurzacza. Jeśli szukamy urządzenia, które nie będzie zakłócało domowego spokoju, powinniśmy zwrócić uwagę na poziom wytwarzanego hałasu. Zmiany z września 2017 roku, dotyczące ograniczenia mocy ssania odkurzacza do 900 W, odnoszą się również do tego parametru. Od tamtej chwili maksymalny poziom hałasu, nie powinien wynosić więcej, niż 80 dB.

Dodatkowe rozwiązania

Odkurzacz nie musi sprzątać wyłącznie płaskich powierzchni w mieszkaniu. Jeśli zależy nam, by odkurzał zasłony, meble, samochód, taras, a nawet chodnik, warto postawić na model, posiadający różne końcówki i nowoczesne rozwiązania. W momencie zakupu warto zwrócić uwagę, jakie dodatkowe elementy posiada wybrany przez nas model. – Mogą to być np. wygodne pasy, dzięki którym założymy odkurzacz na ramię, gumowe elementy obudowy, chroniące nasze ściany przed otarciami lub odpryskami, albo elektroszczotka, pozwalająca wyprać dywan na sucho – dodaje ekspert firmy WORWO, Piotr Bieńkowski. Wybór jest dzisiaj ogromny, dlatego warto dowiedzieć się, co zawiera podstawowa oferta producenta, a w co warto jeszcze zainwestować.

Gwarancja nie tylko od potrzeby

Niestety, jak pokazuje praktyka, po gwarancję sięgamy tylko wtedy, gdy nasz odkurzacz przestaje działać prawidłowo. Tymczasem z kartą gwarancyjną powinniśmy się zapoznać jeszcze przed dokonaniem transakcji. Błąd ten bardzo często wykorzystują producenci, nie udzielając gwarancji na te elementy, które klienci traktują, jako integralne części odkurzacza, np. rury, kable, końcówki. Przed zakupem zwróćmy więc uwagę, czy naprawie lub wymianie podlegają najbardziej usterkowe elementy naszego odkurzacza.

[PR]