Kostka brukowa czy płyty chodnikowe – co wybrać?

Wybór kostki brukowej to jeden z najlepszych sposobów na wykończenie terenu obok domu. Zapewnia ona dużą praktyczność i jest bardzo estetyczna.

kostka-brukowa

Wiele rodzajów pozwoli wybrać najlepsze rozwiązanie nawet najbardziej wymagającym klientom. Na co zatem warto się zdecydować ? Wybrać praktyczne płyty chodnikowe czy stylową brukową kostkę ? Odpowiedzi na pytania wraz z przydatnymi informacjami w dalszej części tekstu.

Kostka brukowa

Bruk to uniwersalne rozwiązanie, które daje wiele możliwości. Pierwszą korzyścią płynącą z wykorzystania kostki brukowej jest wytrzymałość i doskonałe właściwości. Kostka gwarantuje stabilny trakt przez wiele lat. W razie uszkodzenia wymienić można tylko jeden element, a ułożenie jej nie wymaga dużej ingerencji w teren. Kostka chodnikowa jest także doskonałym sposobem na stylowe wykończenie podjazdu i okolic. Różnokolorowe modele o różnych fakturach i wielkościach umożliwia dobranie kostki do elewacji domu lub stylu całej posesji. Z kostki brukowej możemy też ułożyć ciekawe wzory ozdobne – w postaci np. mozaiki tworząc bardzo widowiskowy efekt.

Płyty chodnikowe

Wśród płyt chodnikowych do wyboru mamy zarówno płyty jednolite betonowe lub wykonane z bruku. Ich główną cechą jest to, że pokrywają szczelnie teren i nie mają zbyt wielu szczelin. Doskonale sprawdzą się na dużych placach, a także przed posesją gdzie warto użyć wytrzymałego i trwałego materiału. Chodnikowe płyty będą też najlepszym rozwiązaniem, jeśli wśród domowników są osoby starsze, małe dzieci lub często po drożdże chodzą kobiety w szpilkach. Równomierna powierzchnia zapewni odpowiedni komfort i bezpieczeństwo.

Kostka ekologiczna

Bardzo ciekawym rozwiązaniem i alternatywą dla tradycyjnego bruku jest ekologiczna kostka brukowa. Jest ona nowością na rynku, ale bardzo szybko zyskuje na popularności. Jest wykonana z wysoko jakościowych materiałów, a jej zaletą jest konstrukcja. Ułożony na podłożu wzór zawiera ok. 30% niepokrytej powierzchni, przez co teren nie jest doszczętnie pokryty betonem czy kamieniem. Przerwy takie zapewnia specjalna konstrukcja kostki, a same szczeliny możemy pokryć trawą lub żwirem. Dzięki temu woda będzie idealnie wsiąkać w podłoże, a osoby lubiące naturę będą miały nieco zieleni.