Klimatyzacja i serwisowanie

Zadaniem klimatyzacji jest wymiana powietrza i wentylacja pomieszczenia oraz utrzymanie stałej temperatury bez względu na to jaka pogoda i jaka temperatura powietrza panuje na zewnątrz.

klimatyzacja-montaz

Klimatyzacja zasysa powietrze w pomieszczeniu i poddaje dalszej obróbce: oziębia, nawilża i wypuszcza za pomocą otworów wentylacyjnych.

Instalacja klimatyzacji w biurze

Przepisy dopuszczają najniższą temperaturę w miejscu pracy na poziomie 18°C, nie mówią jednak o najwyższej, chociaż uznaje się, że nie powinna ona przekraczać 30°C. Do dlatego w biurach, w których trudno jest zachować zadowalający poziom temperatury niezbędny jest montaż klimatyzacji. Klimatyzacja w miejscu pracy podnosi komfort pracy, pracownicy są bardziej wydajni i zapominają o panującym na zewnątrz upale.

Serwis klimatyzacji

Od lat przy słowie klimatyzacja pojawia się wątpliwość – czy jest ona szkodliwa czy też nie dla zdrowia. Jednak to nie klimatyzacja jest niezdrowa, ale nieumiejętne korzystanie z niej. Nie wystarczy zainstalowanie klimatyzacji w domu czy biurze, jeszcze trzeba o nią nieustannie dbać. Najnowocześniejsze klimatyzatory nie tylko nie szkodzą, nawet osobom chorym na alergię, ale poprawiają jakość powietrza usuwając z niego kurz, roztocza czy pyłki.

Instalacja klimatyzacji funkcjonujących w biurach czy prywatnych domach musi być serwisowana przynajmniej dwa razy w roku. Najlepiej, gdy czynność tę wykonuje się w okresie przejściowym; jesień/zima i zima/wiosna. Jednak są takie obiekty, jak choćby restauracje, hotele czy sklepy, gdzie serwis klimatyzacji powinien być wykonywany częściej.

Regularne serwisowanie pozwala na uniknięcie poważnych awarii, które zawsze dzieją się w najmniej sprzyjającym okresie. Umożliwia nieprzerwaną pracę systemu. Serwis klimatyzacji polega m.in, na czyszczeniu lub wymianie filtrów oraz odgrzybianiu poszczególnych elementów sytemu. Zanieczyszczenia znajdujące się na zbyt długo funkcjonującym filtrze powodują rozwój różnego rodzaju bakterii wywołujących schorzenia płuc. Najlepiej, gdy takiego serwisu dokonuje firma instalująca wcześniej dany system, odpowiadająca za gwarancję i prawidłowe jego funkcjonowanie, firma, która zależy też od producenta, wykonująca naprawy zgodnie z zaleceniami wytwórcy.