Klimatyzacja – co należy o niej widzieć

Klimatyzacja to najprostszy i coraz tańszy sposób na stworzenie optymalnych warunków temperaturowych i wilgotnościowych. Zwiększająca się popularność tego typu instalacji ma wiele pozytywnych skutków.

klimatyzacja

Klimatyzacja już nie kojarzy się tak często z ogromnym luksusem dostępnym jedynie w sklepach lub firmach. Klimatyzację nie używa się już tylko w pomieszczeniach podczas upałów, znajduje również swoje zastosowanie jako urządzenie grzewcze. Mity, które słyszymy dotyczące negatywnego wpływu klimatyzacji na nasze zdrowie spowodowane są złym montażem klimatyzacji. Jeżeli wszystko jest wykonane prawidłowo, klimatyzacja nie tylko poprawia jakość powietrza w domu, ale również ma dobry wpływ na nasze zdrowie.

Klimatyzacja – czy należy również wentylować pokój?

Należy wiedzieć, że klimatyzacja, a wentylacja to dwa oddzielne procesy. Pamiętaj, że nie możesz zrezygnować z wentylacji pomieszczeń po zamontowaniu klimatyzacji. Jeżeli masz zamontowane mechaniczne wentylacje, to podczas pracy klimatyzacji należy je przerwać, ponieważ wzrosną koszty pracy klimatyzatora.

Pozytywne skutki zamontowania klimatyzacji

Klimatyzacja to rozwiązanie dobre dla alergików i dla osób z chorobami płuc. Jakość powietrza w domu potrzebuje filtracji, którą zapewni klimatyzator. Zamieszczony w urządzeniu filtr wyłapie szkodliwe cząstki, które dadzą pewność, że powietrze, którym oddychamy będzie pozbawione pyłów, kurzu oraz alergenów. Oprócz tego można osiągnąć odpowiednie warunki termiczno-wilgotnościowe. Latem jest to temperatura 23-26 stopni C, a wilgotność 40-60%. W takich parametrach nasz organizm się nie poci odczuwa komfort.

Montaż klimatyzacji

Kupując klimatyzację, należy pamiętać, że ważną rolę odgrywa montaż klimatyzacji. To dzięki niemu zależy, czy nasza klimatyzacja będzie działać prawidłowo i będzie miała pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Fachowcy zajmujący się montażem dają na nią gwarancję. Instalacja klimatyzacji nie należy do najtańszych usług. Jednak nie warto oszczędzać na montażu. Najlepiej od razu zakupić klimatyzację z opcją montażu. W takim wypadku wyjdzie to najtaniej i najbezpieczniej. Podczas fachowego montażu klimatyzacji możesz liczyć na podłączenie instalacji elektrycznej, wytworzenie próżni, zamontowanie pomiędzy jednostkami instalacji freonowej, montaż grawitacyjnego odprowadzania skroplin, sprawdzenie szczelności instalacji chłodniczej.

Serwis i czyszczenie klimatyzacji

Od zamontowanej klimatyzacji oczekujemy dopływu świeżego powietrza o odpowiedniej temperaturze. Urządzenie musi być sprawne, dlatego tak ważne jest jego czyszczenie i serwis. Jeżeli posiadasz klimatyzację to pamiętaj o jej czyszczeniu, odgrzybianiu, jej przeglądzie technicznym i uzupełnianiu czynnika chłodzącego. Regularny przegląd da najwyższą wydajność pracy klimatyzacji przez wiele lat.

Do zadań przeglądu i serwisu klimatyzacji należy:

– sprawdzenie szczelności układu chodzącego oraz ciśnienia układu na ssaniu i tłoczeniu,

– gruntowny przegląd urządzenia, sprawdzenie połączeń, pomiarów elektrycznych i wydajności chłodzenia,

– czyszczenie parowników, skraplaczy i filtrów powietrza,

– wymiana filtrów, podzespołów i elementów, które zostały zużyte lub uległy awarii.