Klasyczne dywany orientalne

Poznając w dzieciństwie Baśnie z tysiąca i jednej nocy, a wśród nich opowieść o magicznym latającym dywanie, już od wczesnych lat kojarzymy Orient z magią i niezwykłymi właściwościami dywanów, które w krajach orientalnych mają często znaczenie nie tylko zdobnicze, ale religijne lub magiczne. Orientalne dywany z niezwykłymi wzorami, wśród których znajdziemy m.in. węże czy figury geometryczne, miały bowiem za zadanie odstraszać złe duchy, które niejednokrotnie przewijają się w kulturze i religii Orientu.

dywany orientalne

Orientalne dywany (http://www.topworld.pl/produkty/dywany-orientalne,2,9026) w krajach, gdzie powstają oryginalnie, służą nie tylko do pokrycia nimi podłóg, ale też sof czy kanap, są ozdobami na ścianach oraz ważnymi elementami ceremonii ślubnych czy pogrzebów.

Szczególnym miejscem powstawania tradycyjnych dywanów orientalnych są góry Atlasu Środkowego, gdzie wzory i sposoby ręcznego tkania dywanów są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Powstające tutaj w efekcie żmudnej pracy kilimy berberyjskie to cenne pamiątki poszukiwane przez turystów odwiedzających Maroko i dywany, które swoimi niepowtarzalnymi kolorami zdobią fantastycznie wnętrza utrzymane w stylu eko czy minimalistycznym, wnosząc do nich powiew egzotyki.

Dywany orientalne to jednak nie tylko barwne wzory, w których dominują ciepłe, energetyzujące kolory, jak czerwony i pomarańczowy, nadające niepowtarzalnego klimatu wnętrzom, w których zostają wykorzystane, ale też naturalne materiały używane w procesie ich produkcji. Współczesne dywany orientalne zainspirowane tradycyjnym rękodzielnictwem tkane są z mieszanek wełny owiec nowozelandzkich, szczególnie cenionej ze względu na swoją miękkość i wytrzymałość, oraz wełny owiec wysokogórskich – mieszkanek gór Nepalu. Dzięki wytrzymałości tego materiału i jego odporności na wpływ czasu, możemy przez wiele lat cieszyć się nieblaknącymi kolorami dywanów orientalnych.

Cechą wyróżniającą klasyczne dywany orientalne jest także gęstość ich splotu, który daje uczucie niezwykłej miękkości, pozwalając na chodzenie bosymi stopami po dywanie, nawet w zimie. Dzięki wykorzystaniu naturalnych materiałów dywany orientalne stanowią bowiem znakomitą izolację podłogową, pozwalającą na ocieplenie wnętrza i utrzymanie w nim stałej temperatury, a także wilgotności. Naturalna wełna owcza używana do ich tkania chłonie bowiem wodę w okresie podwyższonej wilgotności powietrza i oddaje ją, kiedy we wnętrzach jest zbyt sucho w okresie grzewczym, co pozwala na stworzenie naturalnego mikroklimatu mającego zdecydowanie korzystny wpływ na nasze zdrowie.