Kilka informacji na temat remontu starego dachu

Przeprowadzenie udanego remontu wiąże się z odpowiednim planem, kosztorysem, oraz oszczędnościami, które pozwolą pokryć wszystkie wydatki. Warto również uzbroić się w trochę więcej gotówki, która sprawi, że w przypadku dodatkowych kosztów nie będziemy musieli zastanawiać się nad tym, z czego zrezygnować. Gwarancją udanego remontu jest bowiem fakt, że będzie służył nam przez dobrych kilkanaście lat. W dzisiejszym artykule weźmiemy pod lupę renowację starego dachu. Zapraszamy do lektury.

prooftech2

Kilka podstawowych zasad

Aby remont starego dachu był skuteczny, należy się do niego starannie przygotować. Jak wspominaliśmy w poprzednim akapicie, każda renowacja jest pod tym względem podobna. Bez odpowiedniego planu, może się nagle okazać, że wybierzemy zamiennik lub produkt, który po kilku miesiącach okaże się kompletną klapą. Właśnie z tego względu, zanim na naszym domu pojawi się nowa dachówka, warto sprawdzić kilka kluczowych informacji i przemyśleć kwestie związane z więźbą, poszyciem czy ociepleniem. Wiele osób korzysta również z opinii ekspertów, którzy w przystępny sposób potrafią doradzić który fragment dachu nadaje się do wymiany, kosza lub naprawy.

Przebieg remontu

Sam przebieg remontu pokrycia dachowego rozpoczyna się najczęściej od naprawy więźby dachowej. Jeżeli nie mamy odpowiednich umiejętności ani wiedzy, najlepiej zlecić to zadanie fachowcom, którzy ocenią czy należy wzmocnić więźbę poprzez dodanie dodatkowych podpór krokwi i jętek, odgrzybić drewno, odrobaczyć w przypadku ataku szkodników, czy może wymienić wszystkie elementy na nowe ze względu na ich stan. Dzięki wstępnej weryfikacji możemy oszacować, ile pieniędzy będzie kosztował remont naszego dachu. Dopiero po ekspertyzie powinno się zacząć oglądać katalogi i jeździć po sklepach w poszukiwaniu idealnego pokrycia.

Przygotowanie do remontu

Jeżeli po dokonaniu ekspertyzy i wizycie w sklepach, jesteśmy zdecydowani na konkretne ruchy, można zacząć przygotowywać się do remontu. W przypadku kiedy ekspert utwierdził nas w przekonaniu, że większość pokrycia będzie trzeba wymienić na nowe, należy zadbać o kontener, w którym będziemy mogli składować stare belki czy gruz. Dodatkowo jeśli posiadamy ogród, warto go zabezpieczyć przed zniszczeniami.

Zaufaj specjalistom

Jeżeli w odpowiedni sposób przygotowaliśmy się do remontu dachu, teraz do akcji wkracza ekipa remontowa odpowiedzialna za robociznę. W naszych rękach pozostaje nastawienie się na niekorzystne warunki atmosferyczne. Mimo że większość osób wymienia pokrycie w letnim okresie, to należy zaznaczyć, że odsłonięte drewno może być bardzo podatne na deszcz. Eksperci zalecają, aby w takim wypadku nakryć je plandeką.

Pomyśl o ociepleniu

Wiele osób dokonując wymiany pokrycia dachowego, decyduje się od razu na ocieplenie poddasza. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ remontowanie obu części osobno, wiąże się z kolejnymi niedogodnościami. Oczywiście wszystko zależy od ilości gotówki, jaką posiadamy.