Karta pomiarowa i jej zastosowanie

Warto wiedzieć, że karta pomiarowa, jest to po prostu standardowy rodzaj połączenia, jakie następuje między urządzeniami, które znajdują się wewnątrz komputera. Generalnie rzecz biorąc, odnosi się to do gniazd na płycie głównej, które akceptują właśnie karty, które są oparte na PCIe. Te właśnie karty zastąpiły jedynie karty AGP oraz PCI, które wcześniej zastąpiły najstarszy typ połączeń, który nosił nazwę ISA.

komputer

Karta pomiarowa i jej zastosowanie

Obecnie w komputerach możemy spotkać się z różnego rodzaju połączeniami, ale jeżeli chodzi o karty pomiarowe, to są one traktowane jako standardowy wewnętrzny interfejs. Teraz wiele płyt głównych do komputerów, jest produkowanych tylko we współpracy z kartami pomiarowymi.

Karta pomiarowa i jej działanie

Tak samo, jak w wypadku tych starszych modeli, takich jak wspomniane PCI oraz GP, tak samo urządzenia oparte na PCI Express, czyli omawiana karta pomiarowa, faktycznie może być wsuwana do gniazda, które znajduje się na dedykowanej jej płycie głównej. Interfejs PCI zapewnia nam szerokopasmową komunikację, jaka następuje między urządzeniem oraz płytą główną, czy też innym wykorzystywanym sprzętem. Możemy również spotkać się z rozwiązaniem, które nazywa się External PCI Express, ale jest nazywane również ePCIe. Nie jest to powszechnie stosowane rozwiązanie, możemy się gdzieniegdzie z tym spotkać. Urządzenia ePCI są urządzeniami zewnętrznymi i wymagają specjalnego kabla, który umożliwia podłączenie go do dowolnego komputera za pośrednictwem portu ePCIe, który zazwyczaj znajduje się z tyłu komputera, a jest dostarczany przez płytę główną, czy też specjalistyczną wewnętrzną kartę PCIe.

Jakie rodzaje kart pomiarowych można dostać na rynku?

Obecnie jest popyt na szybsze oraz bardziej realistyczne gry wideo, jak również na narzędzia, które są przeznaczone do edycji wideo. Karty graficzne były pierwszymi urządzeniami peryferyjnymi do korzystania z usprawnień, jakie oferuje PCIe. Generalnie rzecz biorąc, karty graficzne są nadal najczęściej spotykaną kartą PCIe, ale inne urządzenia, jakie wykorzystują zdecydowane szybsze połączenia z płytą główną, procesorem oraz pamięcią ram, coraz częściej są produkowane z wykorzystaniem właśnie połączeń karty pomiarowej, zamiast wspomnianego PCI. Na przykład, obecnie wiele doskonałej jakości kart dźwiękowych, korzysta z magistrali PCI Express, tak samo jak rośnie liczba kart sieciowych przewodowych oraz bezprzewodowych. Podłączenie szybkiego dysku SSD do takiego interfejsu, który ma wysoką przepuszczalność, zapewnia szybsze odczytywanie oraz zapisywanie dysku.