Żywienie psów w niektórych aspektach przypomina żywienie niemowląt i małych dzieci. Zależnie od etapu w życiu, zwierzęta mają różne potrzeby związane na przykład ze wzrostem, reprodukcją czy starzeniem komórek ciała. Karma junior dla psa zalecana jest zazwyczaj na etapie od momentu przestawienia na żywienie stałe aż do zakończenia procesu wzrostu.
Rodzaje karm dla psów
Zazwyczaj wyróżnia się cztery rodzaje karm dla psów. Pierwsza z nich przeznaczona jest dla szczeniąt w momencie odstawiania od wyłącznego żywienia mlekiem matki. Jest ona zwykle drobna i łatwa w rozmoczeniu, co ma ułatwić młodym zwierzętom przechodzenie do pokarmu stałej konsystencji od pokarmu w formie płynu. Następnie karma junior dla psa ma za zadanie wspierać etap rozwoju, zwłaszcza w zakresie budowy kośćca i stawów. Po tym czasie podaje się – przez większość psiego życia – karmę dla psów dorosłych. Utrzymuje ona prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Gdy pies wchodzi w okres starości, co zwykle następuje w różnym czasie zależnie od jego rasy albo rozmiarów, pojawia się żywienie karmami dla seniorów. Ich zadaniem jest przeciwdziałanie szybkiemu procesowi starzenia komórek, podtrzymanie prawidłowego funkcjonowania organów oraz ograniczenie ryzyka występowania chorób, na przykład nadwagi.
Karma junior dla psa – czym się wyróżnia?
W przypadku karm junior dla psów młodych można mówić o pewnych cechach charakterystycznych. Przede wszystkim produkty takie mają wyższy poziom białka i tłuszczu – znów, w różnych proporcjach, zależnie od rozmiarów i rasy psa – co umożliwia pokrywanie zwiększonego zapotrzebowania kalorycznego, naturalnego w okresie wzrostu. Dodatkowo zazwyczaj karmy junior dla psów wyróżniają się również zwiększoną ilością składników niezbędnych do budowy mocnych kości, czyli wapnia i fosforu. Istotne jest, aby wzajemny stosunek tych składników również był odpowiedni. Jak zostało już wspomniane, karmy dla szczeniąt rosnących i psich nastolatków mają większą kaloryczność w mniejszej dawce, czyli są po prostu odpowiednio skoncentrowane. Umożliwia to psom prawidłowy wzrost bez budowania złych wzorców związanych ze spożywaniem pokarmu.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru takiej karmy?
Przede wszystkim na docelowe rozmiary i wagę psa. Karma junior dla psa rasy miniaturowej będzie zawierała więcej białka i tłuszczu, a mniej wapnia i fosforu niż ta przeznaczona dla rasy olbrzymiej. Wynika to z faktu, że okres wzrostu ras miniaturowych kończy się w okolicach nawet dziesiątego miesiąca, podczas gdy u ras olbrzymich trwa nawet do ukończenia drugiego roku życia, przez co pies nie może zbyt gwałtownie przybierać na wadze, za to powinien mieć możliwość harmonijnego rozwoju szkieletu i stawów.