Jaki materac wybrać i czym kierować się przy jego wyborze?

Wybór odpowiedniego materaca do łóżka ma ogromne znaczenie dla jakości snu. Musi on być nie tylko wygodny, ale też wykonany z właściwych materiałów i dobrze dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Wówczas można liczyć na to, że nasz sen nocny wypoczynek będzie zdrowy, głęboki i regenerujący. Na rynku dostępnych jest cala masa najróżniejszych materacy, ale nie wszystkie z nich są godne polecenia. Nasuwa się wobec tego pytanie, jaki materac wybrać i czym kierować się przy jego wyborze?

materc-sueno-minor-lxi-mk-foam-kolo

Wybór odpowiedniego materaca – co wziąć pod uwagę?

Jaki materac wybrać? Kierowanie się wyłącznie ceną czy też wyglądem materaca z całą pewnością nie jest dobrym pomysłem, jeśli chcemy być w przyszłości w pełni zadowoleni ze swojego zakupu. Bardzo ważne jest to, aby zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Znaczenie ma to, ile ważymy, czy wiercimy się w nocy, czy śpimy spokojnie, czy borykamy się z problemami z kręgosłupem, czy pocimy się w nocy, czy jesteśmy uczelni na roztocza/grzyby/pleśnie, czy mam wrażliwą skórę, czy borykamy się z astmą, czy preferujemy twarde podłoże czy mamy problemy z krążeniem krwi w nogach. Wszystko to ma bardzo duże znaczenie, dlatego też zakup materaca powinien być bardzo dobrze przemyślany. Kupowanie go pod wpływem chwili, bez określenia swoich indywidualnych potrzeb, oczekiwań i preferencji, mija się z celem.

Jeśli nasza masa ciała wynosi poniżej 80 kg, to godny polecenia będzie materac o twardości średniej lub średnio miękkiej. Dla osób cięższych lepiej sprawdzą się materace o twardości średniej lub wyższej. Przy wadze powyżej 100 kg najlepszy będzie materac twardy i wysoki. Dla osób kręcących i wiercących się w nocy, które ciągle zmieniają pozycję, polecane są materace z jedną strefą twardości. Jeśli śpimy spokojnie, to dobrym wyborem będzie materac z siedmioma strefami twardości. Osobom z problemami z kręgosłupem polecane są materace o działaniu ortopedycznym i termoelastycznym. Materac musi też posiadać dobre właściwości cyrkulacji powietrza. Modele lateksowe i z pianki termoelastycznej są idealne dla alergików. Należy zwrócić uwagę na grubość i wkład materaca, właściwości antyalergiczne i zdejmowany pokrowiec do prania.