Zastanawiasz się jak urządzić strefę prysznica, by była modna i nowoczesna? Warto zaczerpnąć porady ekspertów. Projektantki Ada Skwira i Małgorzata Liebhart z pracowni WZ Studio, podpowiadają jak zaaranżować taką łazienkę wyposażoną w sprawdzone produkty marki Geberit i Koło, dzięki którym przestrzeń będzie funkcjonalna, efektowna i na czasie.
Mniej znaczy więcej
W nowoczesnej łazience stawiamy na minimalizm. Zgodnie z maksymą Miesa van der Rohe „mniej znaczy więcej”. Nowoczesna łazienka, czyli jaka? Odpowiedź brzmi: urządzona prosto i klarownie, ale ciekawie. To wnętrze harmonijne i spójne, w którym wszystkie elementy aranżacji idealnie do siebie pasują. Intrygujący design idzie w parze z praktycznością. Styl wnętrza definiuje kilka charakterystycznych elementów: miski WC i bidety podwieszane, meble modułowe wiszące, duże lustrzane płaszczyzny, a przede wszystkim przestrzeń z minimalistycznymi brodzikami lub prysznice walk-in. W strefie kąpieli polecamy też przypominające biżuterię odpływy liniowe lub ścienne Geberit CleanLine, które można zamontować np. w kamieniu czy spieku.
W aranżacjach strefy prysznica przeważają dwie tendencje. Zgodnie z jedną, kabiny niemal nie widać, co można uzyskać montując tafle szkła w teownikach wpuszczonych w ścianę, zgodnie z drugą, podkreślamy kształt kabiny, przy użyciu ciemnych profili, staje się ona bardziej wyrazista. – Para unosząca się pod prysznicem na pewno nie jest sprzymierzeńcem ścian w łazience. Pojawieniu się nieestetycznych zacieków oraz grzybów, zapobiegają bardzo chętnie wykorzystywane przez architektów wielkoformatowe okładziny ścienne z materiałów takich, jak Dekton, które można zaliczyć do grupy spieków. To rozwiązanie bardzo funkcjonalne ze względu na ultranowoczesną technologię produkcji Dektonu, jest on bowiem materiałem pozbawionym porów, odpornym na ogień, wilgoć i zarysowania, dzięki czemu niezwykle łatwo się czyści. Daje także gwarancję niezwykłych wrażeń estetycznych. Kolejnym materiałem, wyjątkowo popularnym, jest też powierzchnia hybrydowa Silestone, z której powstać mogą wykończenia ścian, blaty, podłogi, ale też umywalki. Połączenie tego samego materiału na różnych powierzchniach sprawia, że wnętrze nabiera bardzo spójnego i efektownego wyglądu, a Silestone to gwarancja nie tylko piękna, ale i trwałości – mówi Aneta Konowrocka, Marketing Manager Cosentino.
A może pralka do tego?
Funkcjonalność łazienki dodatkowo wzbogaci praktyczna część z pralką. Aranżacja łazienki z pralką wymaga podzielenia przestrzeni na strefy funkcjonalne: kąpielową i umywalkową, sanitarną (z WC) i nazwijmy ją gospodarczą, z miejscem do prania. Mała łazienka z prysznicem i pralką to dla projektanta wyzwanie. Do jej aranżacji musi podejść kreatywnie. Pralka nie jest typowym elementem wystroju łazienki, więc doradzamy jej schowanie w zabudowie. Można ją zabudować w linii szafek umywalkowych, w mało ustawnej wnęce, w której nie zmieści się nawet kabina walk-in, albo w szafie na wymiar sięgającej do samego sufitu. Jest to najkorzystniejsza wersja ze względu na zwiększone miejsce do przechowywania. Jeden słupek przeznaczmy właśnie na pralkę, a nad nią zaplanujmy półki na środki piorące. W ten sposób wszystko co może zaburzać estetykę pomieszczenia zostanie schowane.
Mała łazienka z prysznicem
Planując strefę kąpieli w niedużym wnętrzu, kabina prysznicowa będzie praktyczniejsza niż wanna. Aranżując prysznic w małej łazience, zwykle decydujemy się prysznic bez brodzika lub z brodzikiem typu ultra slim montowanym na równi z posadzką. Zawsze jednak olbrzymi nacisk kładzie się na wszelkie udogodnienia, wpływające na komfort użytkowników i zapewnienie najwyższego poziomu higieny. Płaski, prawie niewidoczny brodzik prysznicowy Geberit Sestra nie wymaga zrywania płytek podłogowych, a jego montaż jest dużo prostszy, niż montaż odpływu ukrytego w podłodze. Można go całkowicie lub częściowo wpuścić w posadzkę. Woda z prysznica jest odprowadzana przez wpust biegnący wzdłuż brodzika, zapobiegając gromadzeniu się brudu. Ten niezastąpiony element wykończenia przypomina do złudzenia odpływ liniowy. Subtelne kontury na powierzchni brodzika sprawiają, że Geberit Sestra idealnie imituje naturalny kamień i zabezpiecza przed poślizgnięciem się pod prysznicem. Odpowiada za to solidny, odporny na uszkodzenia materiał, z jakiego go wykonano: przyjemnie ciepła w dotyku mieszanka mineralnego proszku i syntetycznej żywicy. Zewnętrzną warstwę brodzika zabezpieczono trwałą powłoką, wykazującą dużą odporność na uszkodzenia i zarysowania oraz na działanie promieniowania słonecznego. Dodatkowo ma ona wyjątkowe właściwości antypoślizgowe (klasa C), co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa przy korzystaniu z prysznica. Dlatego brodzik Geberit Sestra idealnie sprawdzi się w aranżacjach małych łazienek. Sam natrysk umieszczamy we wnęce lub oddzielamy go od reszty łazienki transparentną szklaną ścianką. Stawiamy na rozwiązania nowoczesne, które nie przytłaczają wnętrza i przydają mu lekkości.
Umywalka może być w zasadzie dowolnego kształtu, prostokątna, jak modele z kolekcji Koło Twins, albo owalna, nablatowa np. seria Variform. Zastosowanie umywalki nablatowej pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni pod blatem, co w przypadku małej łazienki jest bardzo cenne. Do strefy sanitarnej(WC) polecamy bidety i miski WC podwieszane, np. z kolekcji Koło Modo, które potęgują wrażenie przestronności i ułatwiają sprzątanie.
Mała łazienka aranżacje
W łazienkowych aranżacjach nigdy nie zawiodły nas wysokiej jakości materiały o ciekawej fakturze: drewno, kamień, beton i ich imitacje. W modnych łazienkach z prysznicem doskonale sprawdzi się designerski panel prysznicowy Geberit Olona, który idealnie wpisujący się w aktualne wnętrzarskie trendy. Ultrapłaski jest wykonany jest z żywicy kamiennej. To materiał wysokowydajny, trwały i masywny, pokryty żelkotową, antypoślizgową powłoką, dzięki której jest niesłychanie przyjemny w dotyku. Powłoka jest odporna na działanie czynników mechanicznych, takich jak ścieranie, uderzenia czy zarysowania. Brodzik zachwyca eleganckim wyglądem – matowym, białym kolorem i efektownym odpływem z chromowaną otoczką. Pod pokrywą odpływu znajduje się koszyczek na włosy, który nie tylko gwarantuje drożność, ale i zwiększa poziom higieny. Model ten może być całkowicie lub częściowo wpuszczony w podłogę. Jest łatwy w utrzymaniu w czystości, do codziennej pielęgnacji wystarczy użyć miękkiej ściereczki oraz wody. Geberit Olona to rozwiązanie przeznaczone dla osób, które stawiają na efektowne wzornictwo, ale i jakość – brodzik objęty jest 10-letnią gwarancją.
– Temat strefy prysznica realizujemy na wiele sposobów. Śledzimy trendy, wyławiając najciekawsze rozwiązania. Łazienka nowoczesna lubi biel, szarość i beż w połączeniu z mocniejszymi akcentami w kolorach: zieleń, granat, grafit albo delikatnymi pastelami. Pastele to idealny pomysł na stworzenie aury sprzyjającej wyciszeniu i relaksowi. Wśród pastelowych kolorów, które chętnie proponujemy inwestorom, królują: mięta, błękit, róż i beż. Jak komponujemy wystrój nowoczesnej łazienki? Posłużmy się przykładami. Pierwszy z nich to nowoczesna łazienka z lastryko. Łączymy pudrowy róż, granat i płytki lastryko w nowoczesnym wydaniu. Do tego czarna minimalistyczna armatura. By wnętrze nabrało charakteru, wystarczą jedna lub dwie ściany wyłożone efektownymi płytkami ze wzorem lastryko. Dobrane do koloru lastryka szafka lub obudowa stelaża Geberit dopełnią kompozycję. Druga z propozycji to nowoczesna łazienka z nutą klasyki. Minimalistyczne płytki zastawiamy z płytkami typu metro albo francuską jodełką. Idealnie komponować się z nimi będą meble wykończone dębowym fornirem z prostym, oszczędnym frezem – mówią Ada Skwira i Małgorzata Liebhart z pracowni WZ Studio. Nowoczesna łazienka z prysznicem czeka na realizację. Do dzieła!
Architektki Ada Skwira i Małgorzata Liebhart, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, które od 2014 roku wspólnie prowadzą pracownię projektowania wnętrz WZ STUDIO. Mają za sobą lata doświadczeń i dziesiątki zrealizowanych projektów. Architektki kierują się zasadą, że sztuka mądrego wyboru musi się opierać na dbałości o każdy detal, a najlepsze rozwiązania to takie, które umożliwiają osiągnięcie równowagi pomiędzy funkcjonalnością i estetyką. www.wzstudio.pl
Więcej informacji na www.geberit.pl
Grupa Geberit to europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu jej powstania w roku 1874 jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie ustanawiając nowe trendy swoimi wszechstronnymi rozwiązaniami. Geberit posiada swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach w Europie i na świecie, skupia w swoich zasobach 30 zakładów produkcyjnych. Największe zakłady znajdują się w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii, a sama firma jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu od 1999 r. Grupa Geberit wygenerowała sprzedaż w wysokości 2,9 mld franków szwajcarskich w 2017 roku zatrudniając około 12.000 pracowników. Zakres produktów obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne).
[PR]