Jak wybrać odpowiednie narzędzia malarskie?

Chcąc rozpocząć własnoręczne malowanie ścian, konieczne będzie zaopatrzenie się w niezbędne narzędzia. W tym celu przyjrzyjmy się dokładnie jakości sprzętu. Przyda nam się podstawowa wiedza, aby ustalić, które narzędzia będą najlepsze.

narzedzia-malarskie

O czym należy pamiętać wybierając narzędzia malarskie?

Wybierane przez nas wałki oraz pędzle nie powinny być zakupem jednorazowym. Powinniśmy zaopatrzyć się w taki sprzęt, który posłuży nam jeszcze wiele razy podczas odświeżania przestrzeni. Jeśli malujemy zupełnie amatorsko i nie mamy za dużo doświadczenia dobry sprzęt pomoże nam uniknąć wielu błędów i znacznie ułatwi oraz przyspieszy pracę.

Wałek malarski powinien skutecznie i dokładnie pokryć ściany farbą. Pamiętajmy o tym, aby był odpowiednio szeroki oraz wykonany z wysokiej jakości włosia. Najlepiej jeśli jest to owcza skóra, która wyróżnia się dokładnym kryciem powierzchni oraz niewypadającym włosiem. Bardzo przydatną funkcją jest rozkładana teleskopowo rączka, która umożliwi krycie trudniej dostępnych powierzchni.

Dobry jakościowo wałek malarski zapewni nam:

  • uniknięcie różnego rodzaju smug, plam oraz zachlapań,
  • dokładne pokrycie farbą całej powierzchni ściany,
  • zużycie farby na zadowalającym poziomie.

Podczas gdy szeroki wałek pomoże nam dokładnie pokryć większość powierzchni ścian, wersja wąska (do 12 cm) umożliwi nam pomalowanie takich szczegółów, jak wnęki drzwi i okien, wąskie deski i ramy okien.

W przypadku pędzli malarskich kluczowe znaczenie ma rozmiar. Jeśli chcemy dotrzeć do malutkich, trudno dostępnych zakamarków, przyda nam się zestaw malutkich pędzli.Istotne jest, czy wybierzemy pędzle proste czy skośne.

Aby narzędzia malarskie posłużyły nam na długo niezbędna będzie ich właściwa pielęgnacja oraz konserwacja. Dlatego po każdym użyciu pędzle bezwzględnie należy umyć. Trzeba to zrobić w sposób bardzo dokładny, tak aby usunąć wszystkie resztki zalegającej farby. Po odpowiednim umyciu, pędzle oraz wałki należy dokładnie wysuszyć.

Podczas zakupu narzędzi malarskich nie zapominajmy o takich elementach jak folia oraz taśma malarska. Bez tego nie przeprowadzimy skutecznego malowania. Poza tym należy wcześniej odpowiednio przygotować powierzchnię ścian, wykonując gruntowanie oraz szpachlowanie.