Jak wybrać odpowiedni kabel głośnikowy?

Wybór odpowiedniego kabla do odpowiedniego urządzenia może być czasem trudny. Ten poradnik powinien nieco wyjaśnić niektóre wątpliwości, pojawiające się wokół kabli, sposobu ich działania i innych zagadnień.

kabel-glosnikowy

Aby zmaksymalizować jakość dźwięku i zminimalizować szum, ważne jest, aby zrozumieć, który kabel głośnikowy jest odpowiednim wyborem dla danego zastosowania. W razie wątpliwości warto skonsultować się z ekspertami w dziedzinie kabli, którzy mogą pomóc w podjęciu właściwej decyzji.

Kable zbalansowane a niesymetryczne

Zrównoważony sygnał elektryczny biegnie wzdłuż trzech elementów – chodzi o uziemienie, przewód dodatni i przewód ujemny. Przenoszą ten sam sygnał, ale w przeciwnej polaryzacji. Jakikolwiek hałas wychwytywany wzdłuż toru kablowego będzie zwykle wspólny dla obu przewodów. Zakładając, że miejsce docelowe jest zbalansowane, urządzenie odbiorcze „przerzuci” jeden sygnał i ponownie ustawi oba sygnały pod względem polaryzacji.

Zachodzi wtedy eliminacja szumów i jest to powód, dla którego kable zbalansowane najlepiej nadają się do długich kabli. Kable XLR i TRS służą do przesyłania zbalansowanego dźwięku z jednego zbalansowanego urządzenia do drugiego. Jeśli na takim efekcie Ci zależy – powinieneś wybrać właśnie te kable.

Niesymetryczne kable są mniej skomplikowane, ale są znacznie bardziej podatne na problemy z szumem. Zasadniczo niezbilansowane (niesymetryczne) kable powinny być możliwie jak najkrótsze, aby zminimalizować potencjalny hałas, który może być przenoszony z sygnałem do podłączonego sprzętu.

Wybór złącza do kabla

W świecie audio istnieje kilka typowych złączy kablowych, z którymi często się spotkasz: TRS i XLR do połączeń symetrycznych oraz TS, RCA – do połączeń niesymetrycznych.

Dla przykładu i krótkiego wyjaśnienia:

TRS – wygląda jak standardowa wtyczka, ale z dodatkowym „pierścieniem”. Takie kable mają dwa przewody plus uziemienie (ekran). Są one powszechnie używane do podłączania zbalansowanego sprzętu lub do uruchamiania zarówno lewego, jak i prawego sygnału mono do słuchawek stereo.

XLR – złącza 3-stykowe: dodatnie, ujemne i uziemione. Są one zwykle używane do przesyłania mikrofonu lub zbalansowanych sygnałów na poziomie kabla. TS – to złącze jest skonfigurowane do pracy 2-przewodowej, niesymetrycznej. Te kable najczęściej znane są jako kable gitarowe.

RCA – popularna nazwa kabli gramofonowych używanych do podłączania większości konsumenckich urządzeń stereo. W dziedzinie cyfrowego audio złącza RCA są również używane do połączeń S / PDIF, chociaż prawdziwe kable S / PDIF są bardziej niezawodne.