Jak usunąć plamy ze ścian?

Plamy na ścianach to bardzo częsty problem zwłaszcza w kuchni, korytarzu, czy pokoju dziecięcym. Producenci materiałów budowlanych oferują coraz więcej farb i innych produktów, które ułatwiają walkę z nimi. Zobacz, jak skutecznie usunąć różne plamy i zapobiegać ich powstawaniu w przyszłości.

plamy-na-scianach

Jak trwale usunąć plamę?

Aby działać skutecznie trzeba najpierw sprawdzić rodzaj zabrudzenia oraz jak głęboko wniknęło ono w ścianę. W przypadku powierzchownych plam najczęściej wystarczy przetrzeć miejsce czystą szmatką nasączoną ciepłą wodą z detergentem. Oczywiście najlepiej jest usuwać zanieczyszczenia zaraz po ich powstaniu, gdy nie zdążą wniknąć głęboko w strukturę ściany. W przypadku tłustych lub smolistych zabrudzeń konieczne może okazać się zastosowanie specjalnych preparatów do mycia powierzchni malowanych. Jeśli nawet taki specyfik nie poradzi sobie z plamą musisz liczyć się z koniecznością zeszlifowania warstwy farby oraz znajdującego się pod nią tynku. Następnie miejsce to należy wypełnić gładzią gipsową, a po wyschnięciu wyrównać powierzchnię papierem ściernym. Aby mieć zupełną pewność, że plama nie pojawi się ponownie na ścianie należy pokryć ją specjalną farbą podkładową, która wyrównuje powierzchnię i chłonność podłoża.

Jak pozbyć się zacieków?

Plamy powstałe po zalaniach są bardzo specyficzne. W takim przypadku należy przede wszystkim dobrze osuszyć powierzchnię. Miejsce jednorazowego zacieku można po prostu dokładnie zmyć, a następnie zamalować farbą i plama powinna zniknąć. W przypadku utrwalonych zacieków warto zastosować specjalną farbę na zacieki i plamy, która ma silniejsze właściwości kryjące, a także tworzy warstwę izolującą, przez którą nie przenikają zanieczyszczenia spod spodu.

Jak zapobiegać powstawaniu trwałych plam na ścianach?

Poza ostrożnym zachowaniem warto po prostu stosować dobre materiały wykończeniowe. Ściany, które wykończone są gładzią gipsową mają większą gładkość, przez co w mniejszym stopniu absorbują zanieczyszczenia i łatwiej można z nich usunąć plamy. Warto też dodać, że na idealnie gładkiej ścianie, na którą została naniesiona gładź farby prezentują się bardziej efektownie, a ich kolor jest jednolity. Aby dowiedzieć się więcej o doborze gładzi wejdź tu: https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/buduj-z-nami/gladz-szpachlowa-gotowa-czy-w-proszku Poza tym w pomieszczeniach mocno narażonych na zabrudzenia warto ściany malować farbami, które są bardziej odporne na mycie.