Jak stworzyć wymarzony ogród? Poradnik

Marzysz o założeniu własnego, pięknego ogrodu? A może masz już ogród i chcesz trochę przearanżować jego przestrzeń, żeby pasowała do Ciebie i Twoich aktualnych aktywności? Zaprojektuj zieloną przestrzeń wokół domu tak, jak lubisz, ale pamiętaj, że ogród musi być spójny z otoczeniem, stylem, w jakim jest dom i Twoimi potrzebami.

projektowanie-ogrodu

Od czego zacząć projektowanie ogrodu? Doradzamy – przeczytaj i dowiedz się tego!

Wymarzona przestrzeń do wypoczynku

Na początek trzeba ustalić, do czego ma służyć ogród. Jeżeli lubisz spotykać się ze znajomymi na grillu, trzeba pomyśleć o komplecie stylowych mebli ogrodowych, oświetleniu i podeście, na którym będą stać meble – przecież nie mogą wbijać się w miękką i często wilgotną ziemię.

Ogród, z którego korzystają dzieci? Powinien być bezpieczny, warto też zadbać o część rozrywkową, tworząc na przykład mini plac zabaw, a przynajmniej stawiając huśtawkę ze zjeżdżalnią. Przyda się hamak i niewielka altanka.

A może ogród ma być cichą przestrzenią, w której relaksujesz się przy książce? Warto wtedy zadbać o swoją prywatność i postawić na osłaniające przed zewnętrznym światem żywopłoty, ozdobne krzewy i kwiaty, na które przyjemnie popatrzeć.

Rośliny i dodatki

Projektowanie ogrodu najlepiej zacząć od zapoznania się z jego naturalnymi warunkami, a więc określić, czy jest nasłoneczniony, jaka jest jego gleba i jakie rośliny się tutaj sprawdzą. Niektóre kwiaty lubią cień, inne wolą mocne promienie słońca. Jeżeli nie masz czasu na skomplikowaną i czasochłonną pielęgnację, lepiej postaw na krzewy, kwiaty i ozdobne trawy, które nie wymagają wysiłku.

Trudno swobodnie poruszać się po ogrodzie, w którym nie ma wytyczonych ścieżek. Szczególnie po deszczu może być to mało przyjemne. Dlatego ścieżki wyłożone kostką lub wysypane żwirem ułatwią funkcjonowanie nawet na wypadek błota w ogrodzie. Czasem wystarczą nawet betonowe płyty, żeby przejście suchą nogą do altany było możliwe.

W nowoczesnych ogrodach świetnie wyglądają duże, wysokie donice o ciekawym designie. To urozmaicenie z pewnością podkreśli charakter wybranej przez Ciebie aranżacji. Pięknie wyglądają pergole, które dodają ogrodowi nieco tajemniczego uroku.

Strefa rozrywki

Jeżeli lubisz spędzać czas przy ogniskach, grillu lub po prostu przesiadując ze znajomymi przy stole, warto zainwestować w trwałe meble ogrodowe. Jest ich wiele, więc na pewno wybierzesz coś pasującego do stylu, w jakim jest urządzony ogród – rattan, drewno, technorattan, aluminium, tworzywo sztuczne, jest z czego wybierać. Do tego zawieszony między drzewami hamak, huśtawka ogrodowa, leżak.

Lubisz ogniska i grille ? Nie zapomnij o wytyczeniu bezpiecznego miejsca na ognisko lub postawieniu grilla na stałe. Warto zabezpieczyć się na wypadek deszczu lub silnego słońca – ogrodowy parawan świetnie się do tego nadaje. Na terenie ogrodu przyda się altanka, która może pełnić zarówno praktyczne, jak i dekoracyjne funkcje.

Projektowanie ogrodu to także zaplanowanie najlepszej opcji oświetlenia tej przestrzeni. Ogrodowe słupki przy ścieżkach zawsze dobrze się sprawdzają. Latarnie dodają charakteru całości przestrzeni. Warto pomyśleć o oświetleniu LED, które stanowi efektowną i praktyczną ozdobę ogrodu.

Na temat planowania ogrodu możesz przeczytać tutaj: https://ogrodkrasinskich.pl, a także na tej stronie: https://ogrodkrasinskich.pl/2022092711/poradnik-projektowania-dla-poczatkujacych-ogrodnikow.

[Materiał zewnętrzny]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.