Jak poprawnie wykonać montaż okien?

Każdy budujący dom powinien poznać zalety odpowiedniego montażu okien, aby móc cieszyć się wszystkimi korzyściami, takimi jak szczelność, izolacja lub właściwa konserwacja. Bardzo ważna jest prawidłowo wykonana instalacja lub montaż okien.

montaz-okien

Warto zatem wiedzieć, jak prawidłowo wygląda instalowanie okien, niezależnie od rodzaju otwierania. Przede wszystkim, gdy klient zdecyduje, jaki rodzaj okien chce zainstalować, ważne jest, aby sprawdzić, czy uchwyty działają poprawnie i, czy wymiary okien są prawidłowe dla ich komfortowego otwierania. Liczy się tutaj zatem odpowiednio wykonana stolarka okienna. Okna można umieścić za pomocą elementów mocujących na próbę lub też w ramie pomocniczej.

W pierwszym przypadku okna zostaną przymocowane za pomocą śrub lub rozległych kołków. W przypadku ramy przedniej, okno umieszczone zostanie w otworze, który zajmie okno. Warto tutaj podkreślić, że sama rama pomocnicza zawiera systemy kotwiczenia i chwytania. Po sprawdzeniu, że pomiary są prawidłowe, okno powinno być wypoziomowane i ułożone w pionie, a następnie umieszczone w otworze do mocowania go do ściany za pomocą uchwytów i śrub. Po wykonaniu tego kroku okno zostaje uszczelnione odpowiednimi materiałami. Po sprawdzeniu pomiarów, systemy kotwiczenia wbudowane w ramę wstępną muszą zostać otwarte. Następnie należy zamontować okna, aby prawidłowo je wypoziomować, a w dalszej kolejności należy je zakotwiczyć na ramie wstępnej. Po zakończeniu tego kroku okno zostaje zamknięte. Warto po instalacji pamiętać, że zarówno przy renowacji okien, jak i wymianie, wymagania montażowe muszą być takie same.

Podczas tego procesu staramy się osiągnąć dwa cele energetyczne. Po pierwsze, liczy się trwałość konstrukcji, a po drugie to, aby okno spełniało swoje cele. Jednym z głównych kroków w celu uzyskania tych dwóch punktów, oprócz prawidłowego umieszczenia, jest uszczelnienie. Ostatnim etapem instalacji okien jest uszczelnienie, kluczowy krok w celu uniknięcia braku izolacji lub problemów. W tej linii pojawiły się w ostatnich latach nowe materiały do uszczelniania okien, takich jak elastyczna pianka, membrany uszczelniające, taśmy lub pianki o dużej gęstości. Poprawiły one właściwości termiczne, akustyczne i uszczelnienie okien.