Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Za oknem zimno, a dzień staje się coraz krótszy? To tylko niektóre z oznak rozpoczęcia sezonu jesienno-zimowego, a co za tym idzie również grzewczego. Wiele osób co roku zastanawia się co zrobić, aby obniżyć swoje rachunki za ogrzewanie. Jedni stosują różne kalkulacje, inni z kolei wprowadzają najnowsze technologie, zapominając jednak o podstawowych zasadach grzewczych. Oszczędzanie na ogrzewaniu nie musi ograniczać się do skręcania grzejników do 18°C i marznięcia we własnym domu. Wystarczy na stałe wdrożyć kilka zasad, by znacznie zmniejszyć swoje rachunki.

ogrzewanie

Nad formą ogrzewania, a także nad jego oszczędzaniem warto pomyśleć już na etapie budowy domu. Odpowiednia warstwa izolacji ze styropianu lub wełny mineralnej pozwoli ograniczyć straty ciepła. Istotny jest również wybór instalacji grzewczej – przy montażu grzejników warto zwrócić uwagę m.in. na ich rodzaj czy miejsce usytuowania.

Nigdy nie zostawiaj włączonego grzejnika podczas wietrzenia

Częstym błędem popełnianym przez domowników jest pozostawianie włączonego kaloryfera w trakcie wietrzenia. Co prawda, pozwala to na stopniową wymianę powietrza w mieszkaniu, tym samym jednak powoduje uchodzenie tego ogrzanego. Nie tylko generuje to duże straty ciepła w domu, ale przede wszystkim dużo większe rachunki. Zanim otworzymy okno, pamiętajmy zatem o zakręceniu grzejnika.

Jeśli wietrzysz, to na krótko

Wymiana powietrza w pomieszczeniu zajdzie dużo szybciej, gdy otworzymy okna na oścież. Pamiętajmy więc o umiejętnym wietrzeniu. W tym celu warto szeroko otworzyć okna na przeciwległych końcach mieszkania, aby wytworzyć przeciąg. Zimne powietrze co do zasady jest znacznie cięższe niż ciepłe, zatem zacznie wypełniać pomieszczenie od dołu. Okna montowane są w ten sposób, że powstaje przerwa między oknem, a sufitem i to właśnie ona chroni ciepłe powietrze przed wypchnięciem na zewnątrz.

Podczas nieobecności w domu, wyłącz ogrzewanie

Jedną z najprostszych metod wprowadzenia oszczędności jest skręcenie grzejnika na minimum, m.in. w momencie dłuższej nieobecności w domu lub wyjazdu. Wyjeżdżając na urlop czy nawet weekend nie ma potrzeby ogrzewać pustego domu, natomiast jego ponownie nagrzanie nie trwa zbyt długo. Obniżenie temperatury nawet o 1 stopień to oszczędność w granicach 5% ciepła.

Na noc skręć ogrzewanie

W czasie jesienno-zimowym lubimy się dogrzewać. W łazience czy w pokoju, gdzie temperatura powinna wynosić 22-24°C, tak w przypadku sypialni powinna być dużo niższa. Za wysoka może negatywnie wpływać na jakość naszego snu. Idealne warunki do spania to takie, gdzie temperatura wynosi 16-18°C. Jest ona również zbawienna dla naszej skóry -zbyt suche powietrze źle wpływa na zdrowie i urodę. Pora nocna jest więc idealnym czasem na oszczędzanie.

Nie zasłaniaj grzejników

Podstawowym błędem popełnianym w trakcie sezonu grzewczego jest zastawianie i zasłanianie grzejników na wszelkie możliwe sposoby. Długie firany czy zasłony, jak i ozdobne zabudowy kaloryferów znacznie ograniczają emisję ciepła do pomieszczenia. Ciepłe powietrze zamiast je ogrzewać,  krąży pomiędzy oknem a kaloryferem. Warto pamiętać, że grzejniki na których znajduje się kurz, gorzej grzeją, przez co rośnie zużycie energii. Inną ciekawą metodą na zatrzymanie jeszcze większej ilości ciepła jest założenie z tyłu na ścianie, na której zamontowany jest grzejnik, specjalnej folii odbijającej ciepło. Takie rozwiązanie spowoduje, że wytwarzane ciepło trafi do obiegu i będzie bezpośrednio ogrzewało pokój, a nie ścianę.

Wymień stare okna na nowe

Stare okna i drzwi balkonowe charakteryzują się słabą szczelnością – przepuszczają nawet 10 razy więcej ciepła niż ściana. Natomiast te nowoczesne aż 5 razy mniej. Jeśli w mieszkaniu znajdują się duże okna, samą wymianą okien i drzwi na bardziej szczelne zaoszczędzisz nawet połowę na wydatkach na ogrzewanie.

Zainwestuj w regulatory pokojowe

Pomocna w zaoszczędzeniu na ogrzewaniu może okazać się również  instalacja termostatycznych zaworów grzejnikowych. Dzięki nim możliwe jest dokładne ustawienie temperatury w danym pomieszczeniu na wymaganym poziomie. W ten sposób ogranicza się pobór ciepła.

Nie zapomnij o sprawnym kominie

Ważną kwestią jest także postawienie na certyfikowany system kominowy. Dzięki niemu możliwe jest prawidłowe działanie całej instalacji. Zapewni on nie tylko prawidłowe odprowadzanie spalin, ale także bezpieczeństwo. – Rozwiązaniem, który zapewni bezpieczne i wydajne ogrzewanie jest system Jawar Nord – to czterowarstwowy komin przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych paliwami stałymi. Odprowadza nie tylko spaliny, ale także doprowadza powietrze do urządzenia w sposób grawitacyjny. Jego działanie polega na tym, że w czasie pracy urządzenia grzewczego powstaje podciśnienie, dzięki któremu poprzez specjalne podłączenie komina z kominkiem zasysane jest powietrze do spalania. W ten sposób mieszkanie nie wychładza się, a domownicy mają zapewnione bezpieczeństwo poprzez stałe doprowadzanie tlenu do komory spalania – tłumaczy dr Paweł Jarzyński, Prezes zarządu Jawar. Warto pamiętać także o regularnym wykonywaniu przeglądów kominiarskich. Powinna przeprowadzić je wykwalifikowana osoba. Do jej zadań należy nie tylko oczyszczanie komina z sadzy i smoły, ale również czuwanie nad prawidłową budową i stanem technicznym całej instalacji grzewczej i kominowej.

[PR]