Jak działają systemy bezkluczykowe w autach?

Pierwsza dekada XXI wieku przyniosła niesamowity rozwój elektroniki użytkowej. Nie ominęło to także elektroniki stosowanej w autach osobowych, które aktualnie są naszpikowane elektronicznymi gadżetami mającymi na celu ułatwiania życia kierowcy.

james-keybox

Niektóre z nich są ciekawą nowinką, a inne znacząco wpływają na codzienne użytkowanie auta. Bezkluczykowe systemy odpalania silnika są z pewnością jednymi z bardziej efektownych systemów stosowanych w samochodach. Niestety niosą za sobą także pewne ryzyko nieautoryzowanego otwarcia auta, przed czym chroni etui na kluczyk samochodowy Protected by James. Działanie systemów bezkluczykowych jest bardzo wygodne i polega na tym, że za pomocą specjalistycznej elektroniki można otworzyć auto bez użycia kluczy, a jedynie posiadając przy sobie transponder przypominający obudowę do pilota noszonego przy standardowych kluczach. Jest mały, poręczny i w ogóle nie trzeba wyjmować go z kieszeni.

Jak działają transpondery w autach?

Bezkluczykowe otwieranie auta opiera się na montowanych specjalnych nadajnikach aucie, które w przypadku próby otworzenia drzwi lub odpalenia auta przyciskiem wysyłają sygnał do transpondera. Jeśli nie znajdą transpondera odpowiadającemu temu autu, nie umożliwią odpalenie silnika, ani nawet otworzenia drzwi. Zaawansowane systemy mają czujniki na tyle zaawansowane, że sprawdzają, w którym miejscu znajduje się transponder.

Są one montowane w wielu miejscach, takich jak:

  • deska rozdzielcza,
  • drzwi,
  • sufit,
  • bagażnik

Niektóre auta, jeśli wykryją, że transponder, czyli odpowiednik kluczyków znajduje się z tyłu samochodu lub w bagażniku wskażą to i uniemożliwią odpalenie silnika. Produkty James umożliwiają bezpieczne przenoszenie i przetrzymywanie transponderów, bez obawy o kradzież sygnału.

Słabe strony systemów bezkluczykowych

Transpondery działają na zasadzie podobnej do bezkluczykowych kontroli odstępu w budynkach, jednak bazują na transponderach aktywnych, co sprawia, że mając odpowiedni sprzęt, można przedłużyć ich sygnał. Bez użycia produktu takiego jak James Key Box jest to możliwe bardzo łatwo, a przedłużyć sygnał można nawet na kilkaset metrów, co w zupełności wystarczy do uprowadzenia auta. Etui na kluczyk samochodowy umożliwia jednak w pełni skuteczne uchronienie się przed taką sytuacją.