Pompy ciepła to rozwiązania stworzone z myślą o wdrażaniu opcji proekologicznych oraz pro ekonomicznych. To urządzenia bardzo oszczędne, bazujące na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii i coraz bardziej popularne także na rynku polskim. Co warto wiedzieć o działaniu jednego z ich typów – pompy powietrznej? Sprawdziliśmy to.
Pompy ciepła do ogrzania domu
Powietrzna pompa ciepła działa na zasadzie pobierania powietrza ze środowiska, a następnie – tworzenia z niego energii cieplnej niezbędnej do sukcesywnego ogrzania budynku mieszkalnego. Co ciekawe – bezproblemowo funkcjonuje niezależnie od warunków pogodowych i temperaturowych, dlatego jej skuteczność jest mierzona z powodzeniem także zimą.
Niepotrzebne dolne źródło ciepła
Powietrzna pompa ciepła to urządzenie, do działanie którego nie jest wymagany montaż dolnego źródła ciepła. W praktyce więc odpadają inwestorowi znaczne koszty inwestycyjne, związane nie tylko z samym montażem źródła ciepła, ale i jego zwymiarowaniem czy stworzeniem odpowiednich warunków do jego funkcjonowania.
Długa lista zalet
Pompy ciepła w nowoczesnej odsłonie współczesnej to urządzenia wysoko bezawaryjne i godne zainteresowania – także z uwagi na trwałość inwestycji. Szczególnie powietrzne pompy ciepła odznaczają się tutaj walorami godnymi uwagi. Jej montaż nie wiąże się bowiem z ryzykiem wystąpienia jakiegoś rozszczelnienia czy zamulenia przewodów dolnego źródła ciepła. Co więcej – żadne z parametrów funkcjonowania pompy nie ulegną pogorszeniu na skutek niekorzystnych warunków atmosferycznych. Nie będzie też mowa o wystąpieniu jakichkolwiek problemów z regeneracją źródła ciepła, ponieważ… powietrza mamy pod dostatkiem – zawsze i wszędzie. I z jego niewyczerpanych źródeł korzystać będzie przecież pompa ciepła.
Srogie warunki odpowiednio wzmacniane
Wielu przeciwników montażu powietrznej pompy ciepła wskazuje na jej niedostateczną wydolność podczas silnych mrozów. Nic jednak bardziej mylnego – urządzenie to bowiem, wspomagane innym źródłem ciepła, doskonale sprawdzi się w te kilka czy kilkanaście dni zimowych, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej -10°C?.