Jak doczyścić brudny piekarnik? Żegnamy brud i tłuszcz!

Każdy stanął kiedyś przed tym trudnym wyzwaniem, jakim jest czyszczenie brudnego piekarnika. Tłuste pozostałości, sczerniałe plamy i nieprzyjemne zapachy sprawiają, że zadanie to wydaje się jednym z najgorszych w przypadku domowych porządków. Jest jednak nadzieja! Dzięki odpowiedniemu planowi możesz sprawić, że czyszczenie piekarnika stanie się lekką pracą i zajmie tylko kilka chwil.

czyszczenie-piekarnika

Dlaczego piekarnik tak szybko się brudzi?

Piekarnik jest ważną częścią kuchni, ale może być jednym z najtrudniejszych urządzeń do utrzymania w czystości. Wysokie temperatury, częste użytkowanie, rozpryski tłuszczu i cząstki jedzenia mogą powodować zatłuszczenia i osadzanie się śladów spalenizny  , które gromadzą się z czasem. Osad ten tworzy nieprzyjemny zapach w piekarniku, a nawet na gotowanych w nim potrawach. Jeśli sprzęt nie jest regularnie czyszczony, zabrudzenia będą się pogarszać z każdym cyklem grzewczym, ponieważ coraz  więcej cząstek żywności zostaje przypalonych na powierzchniach — powoduje to niekiedy trudną, a wręcz niemożliwą do szybkiego usunięcia skorupę.

Dodatkowo niektóre potrawy zawierają oleje lub sosy, które podczas gotowania w wyższych temperaturach zwiększają swoją lepkość i pryskając tworzą trudne do usunięcia zabrudzenia. uniemożliwiające utrzymanie piekarnika w czystości. Aby się ich pozbyć, warto sięgać po sprawdzone środki czystości.

Jakich produktów do czyszczenia piekarnika używać?

Jeśli chodzi o produkty do czyszczenia piekarników, bezpieczeństwo powinno być zawsze Twoim priorytetem.

Ważne jest, aby dokładnie przeczytać instrukcje przed użyciem jakichkolwiek środków czyszczących do piekarników, by używać produktu bezpiecznie i prawidłowo. Dla komfortu załóż też rękawice ochronne i unikaj kontaktu ze skórą, oczami lub innymi wrażliwymi obszarami ciała. Aby dobrze wybrać środek do czyszczenia piekarnika należy się sugerować jego jakością, efektywnością i pozytywnymi opiniami.  Należy szukać uniwersalnego środka do czyszczenia grilla i piekarnika, który z łatwością usunie tłuszcz i ślady spalenizny bez pozostawiania nieprzyjemnych zapachów — idealnie sprawdzi się tu więc płyn marki Ludwik do czyszczenia grilli, piekarników, patelni i rondli. . Pamiętaj, że  dzięki odpowiedniemu środkowi do czyszczenia piekarnika możesz utrzymać go w czystości na dłużej!

Jak dbać o piekarnik, aby zawsze był czysty?

Najlepszym sposobem dbania o piekarnik, aby zawsze prezentował się świetnie, jest stworzenie planu regularnego czyszczenia. Oznacza to wyznaczenie czasu co kilka tygodni lub miesięcy, w zależności od sposobu i częstotliwości użytkowania piekarnika, na dokładne czyszczenie.

Takie gruntowne sprzątanie zacznij od wyjęcia wszystkich kratek i płyt. Używaj specjalnego płynu do grilla i piekarnika — to znacznie przyspieszy całą pracę i da Ci pewność, że wszelkie przypalone cząstki zostaną usunięte. W przypadku uporczywych plam i pozostałości po jedzeniu należy sięgnąć po szczotkę do szorowania. Aby usunąć plamy tłuszczu na drzwiczkach i wokół nich, użyj gąbki z ciepłą wodą i łagodnym środkiem. Jeśli będziesz robić to regularnie, a zabrudzenia i osady usuwać na bieżąco to piekarnik odwdzięczy Ci się pięknym wyglądem, zdrowo przygotowywanymi potrawami i długim użytkowaniem.

[Materiał zewnętrzny]