Jak dobrać napęd do bramy skrzydłowej?

Bramy skrzydłowe to bramy które coraz częściej pojawiają się na polskich posesjach. Wynika to z tego, że coraz więcej osób decyduje się na posiadanie bramy zautomatyzowanej, gwarantującej komfort i bezpieczeństwo. Należy mieć świadomość, że dobór napędu do bramy skrzydłowej jest kluczowy. Od tego zależy późniejsze działanie bramy. Liczy się również bezpieczeństw użytkowania bramy oraz zabezpieczenie posesji. W związku z tym, warto wiedzieć, czym się kierować jeśli decydujemy się na bramę skrzydłową. Jeśli zaś nie do końca się orientujemy się w tym, czym się sugerować to zawsze możemy poprosić o pomoc doświadczonego montera.

naped-do-bramy-skrzydlowej

Czym należy się kierować?

Dobierając napędy do bram skrzydłowych należy sugerować się czynnikami takimi jak: długość skrzydła bramy, ciężar skrzydła bramy, intensywność użytkowania bramy oraz osadzenie zawiasu względem położenia słupka.Najłatwiej jest zmierzyć długość skrzydła bramy. Każdy siłownik ma podaną w karcie katalogowej maksymalną długość skrzydła, jaką może obsłużyć. Należy się kierować tym jest rodzaj wypełnienia konstrukcji skrzydła. Skrzydła zabudowane blachą są podatne na podmuchy wiatru, jakiego siła przenoszona jest wprost na korpus siłownika. W przypadku tego typu bramy należy wybrać siłownik o większej mocy. Warto też zastosować elektrozamek, utrzymujący skrzydło bramy w pozycji zamknięcia. Jeśli centrala siłownika posiada wejście na elektrozamek to instalacja powinna przebiec bez problemu. Trzeba też wziąć pod uwagę ciężar skrzydła bramy. Wybierając napędy do bramy skrzydłowych trzeba wziąć pod uwagę informacje od producenta, bezpośrednio związane z tym parametrem. Zazwyczaj podają one wiadomości na temat maksymalnego ciężaru jednego skrzydła. Dzięki temu nie ma ryzyka, że wybierze się siłownik nie pasujący do całej automatyki. Nie mogą one pracować na granicy możliwości bramy. Bezpieczny zapas wynosi około 25%, co na pewno przedłuży okres przydatności w elementach przekładni siłownika. Równie ważnym parametrem jest intensywność użytkowania bramy. Siłowniki są najczęściej podzielone pod względem możliwości pracy przydomowej oraz pracy intensywnej. Praca intensywna zakłada, że napęd do bramy skrzydłowej wykonuje pracę większą niż 50 cykli na dobę, biorąc pod uwagę otwarcie i zamknięcie. W bramach przemysłowych lub we wspólnotach mieszkaniowych wybiera się siłowniki na napięciu 24 V. Ich elementy składowe wytrzymują nawet bardzo duże obciążenia. Nie bez znaczenia jest także osadzenie zawiasu pod kątem krawędzi słupka. Dlatego należy poznać dane techniczne, bezpośrednio nawiązujące do montażu siłownika na bramie skrzydłowej. Kiedy w sklepie oferującym napędy do bram skrzydłowych dobierze się właściwy napęd to nie pozostanie już nic więcej tylko zainstalować napęd. Zajmie się tym profesjonalny monter i na pewno wszystko zostanie zrobione jak należy. Wzięcie pod uwagę wskazanych czynników jest istotne. Wówczas konkretna brama skrzydłowa będzie działała jak należy. Trzeba też pamiętać o tym, żeby instalacją centrali sterującej oraz siłowników zajęli się profesjonalni monterzy.

Instalacja sterowników

Sterowniki to elektroniczne urządzenia sterujące i nadzorujące pracę elementów wykonawczych automatyki, czyli silników i siłowników wprowadzających bramę w ruch. Sterowniki nazywa się także kontrolerami lub płytami sterującymi bramę. Najczęściej mają one formę jednolitej płyty elektronicznej, zintegrowanej z modułem komunikacji. Wyposażone są także w układy peryferyjne, w zależności od stopnia rozbudowy i funkcjonalności sterownika. Centralną częścią każdego sterownika jest dobrze zaprogramowany mikrokontroler. To właśnie od jego działania uzależniony jest stopień stabilności pracy sterownika do bramy, jego funkcjonalność i bezpieczeństwo jakie oferuje. Trzeba decydować się na zakup elementów do bram zautomatyzowanych od najlepszych producentów. Daje to na przykład gwarancję, że oprogramowanie w sterowniku będzie nowoczesne i że urządzenie nie zawiesi się.Sterowniki obsługujące napędy do bram dzieli się na trzy grupy, pod kątem ich przeznaczenia. Są to sterowniki: do bram przesuwnych, do bram skrzydłowych oraz do bram garażowych. Pomimo różnego przeznaczenia urządzenia te mają zbliżone funkcjonalności. Niezależnie od rodzaju bramy do której dobiera się sterownik można spotkać się z takimi funkcjami jak: miękki start, regulowany wyłącznik przeciążeniowy, wyprowadzenie do sterowania z zewnątrz oraz wyjście na fotokomórki. Sterownik do bramy skrzydłowej musi być dopasowany perfekcyjnie. Od tego zależy komfort użytkowania bramy, jej bezawaryjne działanie i dłuższy okres użytkowania. Istotne jest to, w jaki sposób urządzenie sterujące zostanie poinformowane o aktualnej pozycji bramy. Krańcówki odpowiadają za to, że sterownik wie czy brama jest otwarta, czy zamknięta. Krańcówki to przełączniki mechaniczne, na jakie składają się krzywki i występki, które po zamieszczeniu na prowadnicy i po wciśnięciu mikrostyku informują o tym, że sterownik powinien zakończyć cykl pracy. To jednoznaczne z zatrzymaniem bramy.