Grasz w Scrabble? Będziesz zdrowszy!

Scrabble to znana każdemu popularna gra słowna dla wszystkich grup wiekowych, która nie tylko wymaga od graczy ciągłej nauki, ale jak się okazuje, ma także zbawienny wpływ na ich zdrowie.

Scrabble

Przygoda ze Scrabble powinna zacząć się jak najwcześniej. Dlaczego? Ponieważ dzieci, które grają w Scrabble systematycznie, rozwijają zainteresowanie językiem i jego zasadami, ćwiczą pamięć i spostrzegawczość, a także rozwijają zdolności taktyczne. Co ciekawe, kolejnym aspektem gry w Scrabble jest również konieczność umiejętnego pogodzenia się z przegraną. To doskonały trening dla dzieci i nastolatków, dla których poradzenie sobie z porażką w grze z rówieśnikami, może zaowocować w dorosłym życiu naturalną chęcią dążenia do sukcesów pomimo niepowodzeń.

Scrabble mają również działanie antydepresyjne. Są bowiem świetnym sposobem na nawiązanie pozytywnych relacji zarówno wśród nastolatków biorących udział w turniejach, jak i ludzi w starszym wieku spędzających czas na grze np. w domach opieki. Wspólna gra jest okazją do rozmowy i zabawy, dzięki czemu zamiast poczucia osamotnienia pojawia się szczęście. Ponadto Scrabble wymagają od graczy niezwykłej koncentracji i skupienia, a stan ten zbliżony jest do tego, który osiągają jogini podczas medytacji! W ten sposób Scrabble pomagają zminimalizować stres oraz obniżyć ciśnienie krwi.

Jednak prawdziwą sensacją są wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Wykazują one, że im wcześniej zaczniemy pobudzać i angażować umysł grając w Scrabble, tym większą mamy szansę na uniknięcie Alzheimera! Naukowcy zbadali dwie grupy osób w wieku 65+ – pierwsza regularnie grywała w Scrabble, natomiast druga w żaden sposób nie stymulowała swoich umysłów poprzez ćwiczenia poprawiające pamięć i koncentrację. Grupa pierwsza okazała się być aż o 47% mniej narażona na wystąpienie choroby Alzheimera! Badania dowiodły również, że nawet jeśli jest już za późno, aby zapobiec chorobie, to można złagodzić jej przebieg właśnie dzięki grze w Scrabble, która poprawia funkcje poznawcze pacjentów na równi z lekami.

No cóż, jeśli regularna gra w Scrabble niesie za sobą oprócz doskonałej zabawy tyle korzyści, może czas na małą partyjkę?

[PR]