Energooszczędne hale stalowe

Energooszczędność to cecha coraz większej liczby stawianych współcześnie budynków mieszkalnych i biurowych, a także obiektów użyteczności publicznej. Trend ten staje się powoli widoczny także w dziedzinie hal stalowych różnego przeznaczenia: przemysłowych, magazynowych, sportowych, handlowo-usługowych itd. W jaki sposób osiąga się parametry energooszczędności w ich przypadku?

energooszczedne-hale-stalowe

– Istnieją tu zasadniczo dwie strategie, które mogą nawzajem się uzupełniać – tłumaczy nasz rozmówca z wyspecjalizowanej w projektowaniu, montażu i serwisie hal stalowych firmy Profix. – Pierwsza polega na ograniczeniu zużycia energii w procesie eksploatacji hali stalowej, druga zaś ma na celu pokrycie przynajmniej części zapotrzebowania na tę energię tanimi, przyjaznymi środowisku metodami – mówi.

Niezależne źródła energii

Do metod tych zaliczyć można wykorzystanie energii geotermalnej za pośrednictwem instalacji angażujących pompy ciepła, a także montaż paneli fotowoltaicznych na płaskich, dużych – wręcz idealnych do tego – powierzchniach dachu hali stalowej. Muszą to być jednak specjalne, właśnie dla tego typu hal przeznaczone cienkowarstwowe moduły, które nie będą stanowić nadmiernego obciążenia dla konstrukcji budynku.

Montuje się je z użyciem profili zamocowanych na dachu łącznikami gwintowymi w przypadku pokrycia z blachy falistej, bądź profili łączonych ze wspornikami w przypadku blachy trapezowej. W okresach o niższym nasłonecznieniu można dzięki temu pozyskać mniej więcej 40-50%, a w miesiącach letnich nawet 100% energii zasilającej urządzenia magazynowe, systemy wentylacji i klimatyzacji czy oświetlenie.

Ograniczone zapotrzebowanie energetyczne

W kwestii tego ostatniego zastosować można ponadto rozwiązania takie jak wysoce energooszczędna technologia LED sterowana czujnikami ruchu, a także redukujące zapotrzebowanie na światło w ciągu dnia duże okna i innego typu przeszklenia. Ważne jednak, by były one szczelne. Szczelność oraz właściwa izolacja to bowiem kolejne cechy decydujące o energooszczędności hal stalowych.

Aby ją osiągnąć, dach oraz ściany, a nawet podłogi i stropy wykłada się specjalnie zaprojektowanymi płytami warstwowymi wysokiej jakości, które gwarantują optymalizację termodynamiki obiektu, istotnie ograniczając wydatki ponoszone z tytułu ogrzewania w zimie oraz klimatyzacji w sezonie letnim.

Liczne korzyści

Energooszczędne hale stalowe budzą coraz szersze zainteresowanie wśród przedsiębiorców nie tylko dlatego, że pozwalają zredukować koszty eksploatacyjne, podnosząc tym samym konkurencyjność rynkową. Warto pamiętać, że opisane powyżej technologie są też przyjazne środowisku, co przynosi z kolei korzyści natury wizerunkowej. Poza tym stawiane w ten sposób hale spełniają unijne normy efektywności energetycznej, które zaczną obowiązywać w naszym kraju już w 2020 roku i nałożą na wiele firm obowiązek gruntownej modernizacji wykorzystywanych przez nie obiektów.