Eko groszek – czy warto z niego korzystać?

Tradycyjny węgiel wciąż jest bardzo często wykorzystywany do ogrzewania domów i innych budynków.

opal

Niemniej jednak coraz częściej klienci wybierają nowoczesne odmiany węgla, wśród których prym wiedzie wszystkim eko groszek. Dlaczego warto z niego korzystać?

Co się opłaca?

Dla niektórych ludzi jedyną istotną kwestią jest, aby ogrzewanie było maksymalnie tanie. Dlatego też wybierają najtańszy dostępny węgiel. Jak się okazuje, często jest to błędem. Niska cena za kilogram węgla nie oznacza wcale, że ogrzewanie przy jego użyciu będzie tanie. Kwestią najistotniejszą jest bowiem wydajność. Dobrym przykładem jest nie tylko tani węgiel, ale również drewno. Jest ono dostępne w stosunkowo niskich cenach, jednak wydajność tego materiału jest bardzo niska. Tym samym trzeba wykorzystać duże jego ilości, aby skutecznie ogrzać pomieszczenie. Ostateczne opłaty za ogrzewanie są zatem bardzo wysokie.

Eko groszek z pewnością do najtańszych odmian węgla nie należy. Czy oznacza to jednak, że ogrzewając nim dom trzeba się liczyć ze szczególnie wysokimi opłatami? Nic z tych rzeczy. Eko groszek to nowoczesny węgiel, który cechuje maksymalna wydajność. Tym samym do ogrzania danego budynku wykorzystuje się o wiele mniej eko groszku niż innego, taniego węgla. Ostateczne koszty są wiec często niższe, a w najgorszym razie podobne.

Węgiel a zanieczyszczenie

Degradacja środowiska jest bez wątpienia problemem XXI wieku. Wynika ona przede wszystkim z różnych działań człowieka. Szkodliwe dla środowiska jest m.in. ogrzewanie tanim, niskiej jakości węglem. Powoduje to ulatnianie się pyłów, które tworząc smog zalegają nad miastami. Ponadto, pyły unoszą się do atmosfery przyczyniając się do ocieplenia klimatu. Warto również pamiętać, że wszystkie pyły ulatniające się z kominów, przedostają się również do domów, które są ogrzewane złej jakości węglem. Domownicy wdychając pył narażają się na poważne problemy zdrowotne.

Eko groszek wyróżnia się na tle innych rodzajów węgla tym, że jego spalanie nie powoduje powstawania szkodliwych pyłów. Dzięki temu z eko groszku można korzystać całkowicie bezpiecznie. Niemniej jednak bezpieczeństwo jest zapewnione pod warunkiem. że korzysta się z nowoczesnego pieca. Stare piece, wciąż obecne w wielu kamienicach, przyczyniają się do zanieczyszczania powietrza niezależnie od rodzaju węgla, z jakiego się korzysta.