Drewniana choinka – wykonanie krok po kroku

Grudzień to czas przystrajania domu świątecznymi gadżetami. W stroikach i innych ozdobach dominują motywy bałwanków, reniferów i prezentów, ale najważniejszym elementem dekoracji jest zawsze choinka. Co zrobić, by w tym roku była wyjątkowa? Wykonaj ją sam!

drewniana-choinka

Drewniana choinka DIY to nowoczesna i modna alternatywa do klasycznego drzewka lub jej sztucznego odpowiednika. Sprawdzi się idealnie w małych przestrzeniach, gdzie nie ma miejsca na okazałe drzewko, tworząc przytulny „rustykalny” kąt. Również w przypadku, gdy niektórzy z domowników (mamy tu na myśli psy i koty) tylko czekają na dogodny moment, by rozmontować choinkę na części pierwsze, drewniana konstrukcja zapewni święta bez akcji rodem z amerykańskich komedii.

Wybór drewna

Do wykonania choinki potrzebnych będzie kilkanaście desek. Możemy użyć drewna „z odzysku”, czyli starych desek, wykorzystać elementy niepotrzebnych konstrukcji, palet itp. Inną opcją jest kupienie materiałów w sklepie budowlanym. W tym drugim przypadku warto dociąć deski na miejscu, w sklepie (większość dużych marketów DIY daje taką możliwość) i przywieźć do domu materiał gotowy do obróbki.

Będziemy potrzebować następujących drewnianych elementów. Podane wymiary dotyczą drzewka o wysokości około 1,3 m i mogą być proporcjonalnie modyfikowane. Wszystkie deski mają szerokość około 120 mm i grubość ok. 20 mm.

Pień — 1 deska o długości 1,2 m

Gałęzie — 8 desek o długości: 74 cm, 65 cm, 56 cm, 47 cm, 38 cm, 29 cm, 20 cm, 11 cm

Podstawa — 2 deski o długości 40 cm.

Mierzenie i docinanie

Jeżeli nie dysponujemy dociętymi do wymiaru deskami, musimy dociąć deski, z których będziemy budować choinkę DIY. Oczywiście wymiary nie muszą zgadzać się co do milimetra i być idealnie równe — to kwestia indywidualnego gustu i stylu, w którym ma być utrzymana dekoracja.

Następnie rozkładamy deski (od najmniejszej do największej) na stole i wymierzamy środek najmniejszej i największej. Przystawiamy długą linijkę (lub deskę) do środka górnej deski i dolnego rogu najdłuższej, ostatniej deski (po obu stronach) — narysowane ołówkiem linie pozwolą na równe odcięcie krawędzi desek, które będą „gałęziami”.

Kolejny krok to dostawienie „pnia” i zaznaczenie jego szerokości na zestawie desek-gałęzi. Pozwoli to na prosty i symetryczny montaż. Następnie przechodzimy do docięcia zaznaczonych ołówkiem elementów, pamiętając, by nie wyrzucać odciętych kawałków drewna — przydadzą się na późniejszych etapach montażu. Z największego pozostałego kawałka deski wykonujemy czubek choinki — może być on prostą, trójkątną koroną naszego drzewa lub przybrać dowolną formę, np. gwiazdki.

Ostatnim elementem, który musimy wykonać, jest podstawa choinki. Wykorzystamy do tego dwie 40 cm deski. W jednej z nich na środku wycinamy klin o szerokości 2 cm i głębokości 6cm, w drugiej — klin o szerokości 4 cm (by można było „wsunąć” pień i takiej samej głębokości — dzięki temu uzyskamy stabilny „krzyżak”.

Szlifowanie i malowanie 

Gdy wszystkie elementy są gotowe, możemy przystąpić do ich malowania. Najpierw jednak warto przeszlifować powierzchnię drewna, by uniknąć drzazg i zadziorów. Należy jednak uważać, by nie „zgubić” wcześniej zaznaczonych linii pomocniczych. Drzewko możemy pomalować na zielono lub w dowolny inny kolor, który przypadnie nam do gustu.

Montaż drewnianej choinki

Po wyschnięciu pomalowanych elementów możemy brać się za montaż. Ponownie układamy deski-gałęzie na stole, zachowując między nimi dystans — do tego celu użyjemy pozostałych kawałków drewna, którymi oddzielimy „sztachetki” naszej choinki. Następnie przymierzamy do linii pomocniczych najdłuższą deskę, czyli „pień” i za pomocą wkrętów do drewna fischer Power-Fast FPF-ST P o długości 35 mm łączymy ze sobą pień i gałęzie.

Następnie osadzamy drzewko w wykonanej podstawie, którą też zabezpieczamy wkrętami do drewna fischer Power-Fast FPF-ST P 35 mm i… gotowe. By wzmocnić mocowanie, możemy zastosować też klej do drewna.

Ozdabianie

Na gotowym drzewku można zawiesić dodatkowe ozdoby — bombki, cukierki lub lampki. W tym celu wkręcamy w drewnianą choinkę kilkanaście krótkich wkrętów Power-Fast, pamiętając, by łeb nie zlicował się z powierzchnią deski. Na wystających wkrętach wieszamy ozdoby.

Podsumowanie

Cała praca nie powinna zabrać nam więcej niż kilka godzin. To też idealna okazja, by wspólnie spędzić kilka chwil w przedświątecznym, zabieganym czasie.

[PR]